Som tvorkyňou kreatívneho obsahu, ktorý hovorí príbeh. Aj lotérie hovoria príbeh. Príbeh prostredníctvom ľudí, ktorým sa vďaka výhre zmenil celý ich život. Ďalšie informácie o mne sa dozviete na Matina.sk
Tipovanie dvakrát do týždňa nie je závislosť
Vedel si, že gambling je najdrahšou závislosťou? A že tipovanie dvakrát do týždňa nie je závislosť? Kedy hovoríme o závislosti a ako vyzerá závislý hráč? Aký je rozdiel medzi hazardným a patologickým hráčom? Všetko sa dovzieš v našom nasledovnom článku.
Tipovanie dvakrát do týždňa nie je závislosť
Obsah článku o tom, kedy vzniká závislosť
Keď sa povie slovo gambling, lotérie alebo hazard, hneď si pod týmito pojmami mnohí z nás predstavia neriadenú vášeň, zbytočné míňanie peňazí a závislosť. Skutočnosť je však úplne iná. Aj uznávaní terapeuti a psychológovia tvrdia, že niekto považuje stávkovanie za svoje hobby. Vznik závislosti sa objavuje po tom, čo dieťa vidí, že rodič hrá. So závislosťou nemožno bojovať nariadeniami alebo príkazmi. Liečba spočíva v spolupráci s odborníkom a vzájomnej dôvere.
Hazardní hráči majú tipovanie pod kontrolou
Pohnútkou každej činnosti je reklama. V prípade, že ju tvorca pripraví dostatočne intenzívne, má potenciál presvedčiť aj tých, ktorí váhajú. Keď porovnáme posledných 6 rokov, zistíme, že každoročne v online casine alebo lotérii prestávkujeme niekoľko násobne viac.
V praxi hazardu a psychológie sa rozlišujú dva pojmy – hazardný hráč a patologický hráč. Hazardný hráč má hru pod kontrolou, všetky jeho základné potreby má uspokojené a užíva si svoj život naplno aj vtedy, keď nehrá alebo netipuje. Patologický hráč nedokáže prestať hrať. Pokušeniu hrať nedokáže odolať ani vtedy, keď práve nehrá. Pokračuje v stávkovaní a hraní aj vtedy, keď prehráva a v mylnej predstave ďalšej výhry je schopný si aj požičať. Neustále si čím ďalej tým viac požičiava, zadlžuje sa viac a viac, prechádza fázami výhier, prehier, stráca kontrolu a nakoniec môže prepadnúť zúfalstvu až závislosti.
Gambling je najdrahšia závislosť, tipovanie nie je návykové
Gambling je jedna zo závislostí, pri ktorej si závislý človek aj jeho okolia najhlbšie siahajú do vrecka. Patologickí hráči často trpia aj duševnými poruchami ako napríklad depresiami, anxióznymi poruchami či antisociálnymi poruchami osobnosti.
Ak si niekto podá dvakrát týždenne tip do lotérie alebo stávkuje na zápasy, nemožno hovoriť o závislosti. Tipovanie pre hráčov nie je samo o osebe nebezpečné. Nebezpečným nie je ani vtedy, keď tipuje za zavretými dverami, v prostredí domova, v online prostredí či dokonca pravidelne.
Frekvencia ani výška stávok nerozhodujú o tom, kedy a či vôbec sa hráč stane od tipovania závislý.
Môžem z tipovania zbohatnúť?
Po roku 1989 nastalo obdobie, kedy predstavovalo tipovanie najmä športových výsledkov jednou z lákavých možností ako zbohatnúť. Predstava príchodu do stávkovej kancelárie, vyplnenia tiketu, vzrušenia počas čakania na výsledok a vyzdvihnutia si peňazí vírila hlavou mnohým nadšeným Slovákom, ktorí si hovorili, že sú adepti na miliónové zisky. Keďže športové výsledky sú vo vysokej miere vrtkavé, šanca na úspech nie je až taká veľká, ako si ju mnohí predstavujú. Najvyhľadávanejšími tipmi bol futbal, hokej a tenis. Okrem športových tipov sú obľúbené aj stávky na výsledky miss, superstar, prezidentské voľby či akékoľvek iné voľby.
Peniaze robia peniaze – v biznise aj v tipovaní
Pod mottom „za málo peňazí veľa muziky“ sa skrývajú osudy úspešných či menej úspešných tipujúcich. Pri ruletách, kasínach a automatoch je hráč úplne závislý od náhody. Pri tipovaní však môže do istej miery ovplyvniť šťastie. Či už sledovaním stratégie iných hráčov, postavenia mužstiev, nominovaní rozhodcu, o ktorom si myslí, že môže ovplyvniť výsledok a podobne. Chorobný tipovač stráca kontrolu. Nestačí mu vyplniť jeden tiket, potrebuje viac, aby prežil tú emóciu. Veľké množstvo času investuje do rozboru výsledkov, predpokladov a možností na správny tip. Všetky jeho ďalšie aktivity idú bokom a psychológovia hovoria o takzvanom „tipo-centrizme“. Z toho vyplýva, že závislý človek spĺňa diagnostické kritériá ak „musí“ tipovať a bez toho si nevie život predstaviť.“ Pri tipovaní sa neničí organizmus, iba sa menia pomery v mozgu.