Francúzska ruleta
Z riadkov vyššie je zjavné, že ako prvá vznikla Francúzska ruleta, a z nej sa potom vyvinuli ďalšie varianty. Naďalej je veľmi populárna, súvisí to, ale tiež s určitou tradíciou a možno s nostalgiou. Na rozdiel od ostatných ruliet totiž stále používa francúzske termíny ako „pair“ a „impair“ pre párne a nepárne čísla.
Ruleta obsahuje 37 políčok vrátane 0, pričom tu existujú špeciálne pravidlá. La Partage znamená, že ak padne v rulete 0, stávky na červenú/čiernu, párnu/nepárnu a vysokú/nízku sa vracajú v polovičnej výške. Zaujímavosťou je pravidlo En Prison, ktorý sa rovnako týka momentu, kedy padne 0. Ak sa teda hrá ruleta s týmto pravidlom, stávka sa v polovičnej výške nevracia, ale zostáva v hre pre ďalšie kolo, teda akoby „vo väzení“ – francúzsky en prison.
Európska ruleta
V prípade Európskej rulety sa neoperuje so špeciálnymi pravidlami ako La Partage ani En Prison, takže sa človek nemusí starať o to, čo sa s jeho stávkou stane, keď padne nula. Dá sa teda povedať, že pre nováčikov je táto ruleta ideálna, pretože je jednoduchšia a navyše sa s ňou človek stretáva častejšie. Používa anglické výrazy „odd“ a „even“ pre párne a nepárne čísla. Rovnako ako francúzska ruleta, aj táto obsahuje 37 políčok, vrátane nuly, ktorá keď padne všetky ostatné stávky prepadajú. .
