Menu

101-Ro─Źn├Ż praktizuj├║ci lek├ír rad├ş, ako si hran├şm lot├ęrie udr┼ża┼ą bystr├Ż mozog

101-ro─Źn├Ż praktizuj├║ci lek├ír rad├ş, ako si hran├şm lot├ęrie udr┼ża┼ą bystr├Ż mozog

101-ro─Źn├Ż praktizuj├║ci lek├ír rad├ş, ako si hran├şm lot├ęrie udr┼ża┼ą bystr├Ż mozog

Ka┼żd├Ż z n├ís t├║┼żi by┼ą na sklonku n├í┼ího ┼żivota psychicky fit. ─îo dok├í┼że oddiali┼ą pr├şznaky demencie? V├Żborn├ę tipy ako sa udr┼ża┼ą zdrav├Żm a akt├şvnym e┼íte aj po 100-ro─Źnom fungovan├ş odhal├ş v nasledovnom ─Źl├ínku st├íle pracuj├║ci neurol├│g a praktick├Ż lek├ír Dr. Howard Tucker.

Obsah ─Źl├ínku 101-Ro─Źn├Ż praktizuj├║ci lek├ír rad├ş, ako si hran├şm lot├ęrie udr┼ża┼ą bystr├Ż mozog

Dr. Howard Tucker m├í viac ako 70-ro─Źn├ę sk├║senosti a st├íle pracuje ako praktick├Ż lek├ír a neurol├│g. M├í 101 rokov a ─żudia sa ho ─Źasto p├Żtaj├║, ─Źo rob├ş pre to, aby si udr┼żal svie┼żu a bystr├║ myse─ż. On tvrd├ş, ┼że v├Żhodou m├┤┼żu by┼ą dobr├ę g├ęny a trocha ┼í┼ąastia. No existuje jedno pravidlo, ktor├Żm sa riadi nielen on s├ím, ale ho odpor├║─Źa dodr┼żiava┼ą aj ostatn├Żm: Zamestna┼ą svoju myse─ż prostredn├şctvom pracovn├Żch, spolo─Źensk├Żch a z├íbavn├Żch aktiv├şt.

N├í┼í prib├║daj├║ci vek sp├┤sobuje v na┼íom organizme biologick├ę zmeny, ktor├ę ovplyv┼łuj├║ na┼íe schopnosti du┼íevn├ęho vn├şmania. Niektor├ę ─Źasti mozgu sa zmen┼íuj├║, komunik├ícia medzi neur├│nmi degraduje a prietok krvi sa m├┤┼że zni┼żova┼ą.

Dr. Tucker zd├┤raz┼łuje, ┼że podobne, ako je to aj pri inom svale v na┼íom tele, aj na┼ía myse─ż potrebuje na spr├ívne fungovanie pravideln├Ż tr├ęning. Dr. Tucker odpor├║─Źa ako recept na dlhovekos┼ą dr┼ża┼ą sa troch ka┼żdodenn├Żch n├ívykov, ktor├ę n├ím pom├┤┼żu udr┼ża┼ą si zdrav├Ż mozog. Tie s├║ nasledovn├ę:

1. St├íle chod├şm do pr├íce

Dr. Tucker ┼żije pod─ża vedeckej ┼ít├║die, ktor├í potvrdzuje s├║vislos┼ą medzi odchodom do d├┤chodku a zv├Ż┼íen├Żm poklesom kognit├şvnych funkci├ş. Dr. Tucker pr├íve preto e┼íte st├íle neodi┼íiel do d├┤chodku a je zap├şsan├Ż v Guinnessovej knihe rekordov ako najstar┼í├ş praktizuj├║ci lek├ír na svete. Aj jeho 66-ro─Źn├í man┼żelka Sara st├íle pracuje ako psychoanalyti─Źka a psychiatri─Źka.

Pr├íca zamestn├íva doktorov mozog neust├ílym sk├║man├şm lek├írskych t├ęm a rie┼íen├şm zlo┼żit├Żch probl├ęmov, ─Źo udr┼żuje jeho mozog akt├şvny. Popri tom sa intenz├şvne zauj├şma o najnov┼íie pokroky v neurol├│gii.

2. ─î├ştam (nielen) pre z├íbavu

Dr. Tucker hovor├ş, ┼że ke─Ć pr├íve ne─Ź├şta o najnov┼í├şch pokrokoch a lie─Źebn├Żch postupoch v neurol├│gii, r├íd ─Ź├şta biografiu alebo detekt├şvku. Ke─Ć sa ─Ź├ştan├şm ponor├şme do dobrej knihy, n├í┼í mozog mus├ş spracov├íva┼ą mno┼żstvo nov├Żch inform├íci├ş. ÔÇ×Ver├şm, ┼że toto je k─ż├║─Ź k udr┼żaniu bystrej mysle,ÔÇť uv├ídza doktor.

Hra lot├ęrie podporuje kognit├şvne ─Źinnosti mozgu
Hra lot├ęrie podporuje kognit├şvne ─Źinnosti mozgu

3. Sna┼ż├şm sa dr┼ża┼ą krok so z├íbavou

Siln├ę vz┼ąahy s ─żu─Ćmi dok├í┼żu podpori┼ą na┼íu pam├Ą┼ą a kognit├şvne funkcie. ÔÇ×┼Żia─ż, v mojom veku u┼ż ve─ża mojich najbli┼ż┼í├şch priate─żov, rodinn├Żch pr├şslu┼ín├şkov a kolegov zomrelo. Ale m├ím to ┼í┼ąastie, ┼że moja pr├íca mi umo┼żnila nadviaza┼ą vz┼ąahy s mlad┼í├şmi kolegami,ÔÇť vysvet─żuje Dr. Tucker.

 

Navy┼íe, spolu s man┼żelkou Sarou pova┼żuj├║ za d├┤le┼żit├ę ve─Źera┼ą s ─żu─Ćmi v ich komunite. ÔÇ×Minim├ílne dvakr├ít t├Ż┼żdenne jeme s mojou dc├ęrou a jej man┼żelom a moj├şm synom a jeho man┼żelkou. Taktie┼ż radi sk├║┼íame nov├ę re┼ítaur├ície aj s priate─żmi a kolegami,ÔÇť uv├ídza vo svojom ─Źl├ínku.

Ak sa chceme zabavi┼ą a nem├íme okolo seba dostatok ─żud├ş, s ktor├Żmi by to bolo mo┼żn├ę, sta─Ź├ş sa ponori┼ą do sveta lot├ęri├ş. Hra akejko─żvek lot├ęrie rozv├şja kognit├şvne funkcie mozgu. Ide v ur─Źitom zmysle o „h─żadanie rie┼íenia“ spolu s anal├Żzou a v├Żberom vhodnej kombin├ície ─Ź├şsel, ktor├ę podobne ako in├ę formy z├íbavy n├║tia n├í┼í mozog nest├íle pracova┼ą a rozm├Ż┼í─ża┼ą.

Loto 5 z 35 hr├í v niektor├Żch ┼ít├ítoch Eur├│py najm├Ą skupina seniorov. T├íto ─Źinnos┼ą im podobne ako napr├şklad l├║┼ítenie kr├ş┼żoviek, sudoku ─Źi pr├íca v z├íhrade pom├íha udr┼żiava┼ą kognit├şvne funkcie mozgu na v├Żbornej ├║rovni.

Ak si chce┼í udr┼ża┼ą svoj mozog akt├şvny aj vo vy┼í┼íom veku, zamestnaj ho niektorou z nasledovn├Żch lot├ęrii:

Aktuálny jackpot
96 000 000  ÔéČ (V├Żnimo─Źne sa hr├í o vecn├ę ceny)
Aktuálny jackpot
6 769 639  ÔéČ
Aktuálny jackpot
5 000 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
500 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
480 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
72 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
43 024  ÔéČ
Z├íkaz hrania hazardn├Żch hier osob├ím mlad┼í├şm ako 18 rokov. Hazardn├ę hry predstavuj├║ riziko vysok├Żch finan─Źn├Żch str├ít. Nadmern├ę hranie prin├í┼ía so sebou aj mo┼żn├ę zdravotn├ę rizik├í.
P├í─Źil sa v├ím tento ─Źl├ínok

Autor obsahu

S├║visiace ─Źl├ínky

Pridaj komentár

Odoslan├şm s├║hlas├şte so spracovan├şm osobn├Żch ├║dajov .
Zatia─ż neboli pridan├ę ┼żiadne koment├íre.