Čo robiť, keď vyhráte jackpot? (Tipy od lotériového právnika)

Pokiaľ si čítate tento článok, tak je možné, že ste práve stali výhercami ohromného jackpotu v lotérii. Gratulujeme vám! Všetky tie neúspešné tikety a nešťastné čísla sú už minulosťou!

Ale čo teraz? Čo máte robiť? 

Z histórie vieme o mnohých ľuďoch, ktorí vyhrali jackpot a nakoniec zistili, že víťazstvo môže viesť k nešťastiu. Existuje nespočetne príbehov o tom, že ľudia vyhrali a ich životy sa zmenili k horšiemu. Napríklad sa to stalo stávkarom, ktorí sú drogovo závislí, alebo ľuďom, ktorí zle investovali či rozhádzali peniaze úplne bez rozmyslu. Niektorí sa dokonca ešte viac zadlžili a prišli nielen o celú výhru. Nemaľujme čerta na stenu, ale v tých najhorších prípadoch sa niektoré výhry skončili aj samovraždou.

Áno, nie je to ideálny začiatok článku o rozprávkovej výhre, ktorého riadky sú určené na to, aby vám poradil. Ale chceme, aby ste si predovšetkým uvedomili, že výhra v lotérií so sebou nesie aj veľké riziká! Najmä v lotériách s obrovskými výhrami, ako napríklad Eurojackpot či Loto. Chceme, pre vaše dobro, aby ste sa týmto rizikám vedeli vyhnúť a žili šťastný a bezproblémový život. Vyhľadali sme preto pre vás tieto informácie, od právnika, ktorí sa špecializuje na oblasť poradenstva tzv. „okamžitých milionárom“.

Prvé kroky, keď zistíte, že ste vyhrali

Najviac rád sme si vzali od amerického právnika Jasona Kurlanda, ktorý má za sebou veľké množstvo skúseností s výhercami lotérií. Radí a právne zastupuje výhercov najväčšej lotérie na svete Powerball. Píšu o ňom najväčšie americké magazíny a rozhovory s ním robia najznámejšie televízne stanice. Našli sme mnoho rozhovorov a videí, kde radí čo robiť v prípade, že vyhráte milióny a na základe tohto prieskumu sme pre vás pripravili 5 rád, ako sa zachovať, keď vyhráte v lotérii. Tak poďme na to:

1. Prekontrolujte si svoj tiket viackrát

Dvojitá kontrolaSkontrolovali ste svoj tiket, zistili ste, že ste trafili všetky čísla a vyhrali Eurojackpot. Začali ste sa radovať ako malé deti (kričať, behať, skákať po posteli atď.). Skôr ako budete pokračovať s oslavami, tak sa radšej ešte dvakrát uistite, že ste trafili všetky čísla. Overte ich na stránkach lotérie a okrem čísel tiež overte či sa dátum žrebovania čísel zhoduje s dátumom na tikete.

2. Podpíšte si svoj tiket a schovajte si ho na bezpečné miesto

Podpis tiketu loterie

Prvá vec, ktorú by ste mali urobiť po kontrolách tiketu a čísel s dátumom žrebovania je podpis na zadnej strane tiketu. Váš tiket je totiž teraz tzv. Bearer istrument, teda kto je podpísaný, ten je vlastníkom tiketu.

Po podpise okamžite zhotovte fotokópiu alebo naskenujte obe strany tiketu. V ruke teraz držíte kus papiera, ktorý behom pár sekúnd nabral miliónovú hodnotu, nechcete oň predsa prísť. Teraz už stačí ak budete pracovať s fotokópiou, oficiálny tiket si ukryte na bezpečné miesto. V ideálnom prípade je to trezor.

3. Buďte pokojní a o výhre nikomu nehovorte – Zostaňte v anonymite

Upokojte svoju myseľ

Možno to budete chcieť vykričať celému svetu, usporiadať obrovský večierok a dať každému svojmu lepšiemu kamarátovi niekoľko tisíc na prilepšenie. Alebo vám výhra vezme rovno dych, v tom lepšom prípade. Pravdou je, že čím menej ľudí vie, že ste vyhrali, tým lepšie vám a vašej rodine bude. V nadchádzajúcich dňoch budete ľutovať, že ste niekedy niekomu o výhre povedali. Úplne najhoršia vec, ktorú by ste mohli urobiť je zverejniť informáciu o výhre na sociálnych sieťach – na to ihneď zabudnite. Každý, naozaj každý, dokonca ľudia ktorých nepoznáte by si túto informáciu mohli dohľadať a následne by si mohli dohľadať všetkých vašich kamarátov, blízkych alebo ešte horšie členov vašej rodiny.

Správy tohto typu skrátka cestujú rýchle a poslednú vec, ktorú potrebujete, je tlak od všetkých známych, ktorí vám gratulujú a v horšom prípade vás začínajú žiadať o pôžičky, ešte predtým ako si svoju výhru vyzdvihnete.

Chápem, že chcete túto úžasnú správu zdieľať s vašimi najbližšími, ale zatiaľ naozaj nikomu nič nehovorte.

4. Kontaktujte odborníkov

Následne by ste mali kontaktovať odborníkovProfesionáli (odborníci) ikona, ktorí sa špecializujú na oblasť tzv. rýchlych milionárov, pretože vaše rozhodnutie nemusí byť vždy to najlepšie a ako sme už spomínali v úvode, tak môžete prísť o časť alebo dokonca o všetky peniaze. Navyše vám poradia ako ušetriť čo najviac peňazí na daniach a poradia vám so všetkými nasledujúcimi krokmi pred vyzdvihnutím výhry a následne s vami naplánujú ako s peniazmi nakladať tak, aby ste si užili svoj vysnívaný život bez problémov.

Okrem dôvodov, prečo si zohnať odborníkmi popísaných vyššie, existuje mnoho problémov a úskalí, ktoré by mohli vzniknúť. Počas nasledujúcich dní budete pod ohromným tlakom a skúsenému tímu profesionálov vám poskytne psychický pokoj, ktorý budete potrebovať. Budete sa môcť sústrediť na dôležité veci.

Medzi týchto odborníkov spadá právnik, finančný poradca a účtovník.

5. Nechajte si čas na rozmyslenie

Muž na pláži pod palmouSvet sa bude chcieť stretnúť s najnovším milionárom, či už sa jedná o obyčajnú zvedavosť, novinové články, charitatívne alebo iné výzvy. Táto mediálna zvedavosť však rýchlo zmizne. Na vyzdvihnutie svojej výhry máte dostatok času, čo vám povie aj právnik. Preto je najlepšie v prvých dňoch zmiznúť na pokojné miesto so svojimi blízkymi, zhlboka sa nadýchnuť a v pokoji si rozmyslieť čo od svojho života chcete.

Iba sa cez telefón uistite, že váš právnik a jeho tím pripravujú všetky možné potrebné podklady na vyzdvihnutie výhry a dohodnite sa s ním či pre vás bude lepšie zostať v anonymite alebo sa ukázať verejnosti. Tejto téme sme sa tiež venovali podrobne v odstavci nižšie.

Video od Jasona Kurlanda zhrňujúce všetky body

Video vytvoril Jason Kurland, najlepší právnik, ktorý zastupoval a pomáhal víťazom lotérie v USA. Video zhŕňajúce, postup, ako sa zachovať v prípade výhry. Video je v anglickom jazyku, ale ľahko môžete prepnúť na automatické titulky v pravom spodnom rohu.

Zostať v anonymite alebo sa odhaliť verejnosti?

S vaším právnikom na vás čaká jedno naozaj dôležité rozhodnutie a to či zostanete v anonymite alebo sa rozhodnete vystúpiť v médiách ako výherca. Právnik by vám mal povedať aké existujú výhody a nevýhody pri odhalení totožnosti na tlačovej konferencii pri odovzdaní výhry. Na túto otázku však neexistuje predom daná a preferovaná odpoveď, všetko totiž záleží na vašich prioritách.

Internetový magazín Metro v roku 2016 publikoval vo svojom článku, že iba 10-15 percent víťazov veľkých lotériových výhier vo Veľkej Británii sa rozhodne ukázať verejnosti. Nižšie si popíšeme výhody a nevýhody oboch možností:

Ísť s výhrou na verejnosť – pros and cons

Najväčším dôvodom, že sa ľudia rozhodnú ísť so svojou výhrou na verejnosť je, že sa nechcú schovávať pred svojimi priateľmi. Skrátka nechcú prísť o svojich kamarátov, len pretože vyhrali milióny v lotérii. Museli by sa odsťahovať alebo by museli hrať, že nič nevyhrali. Avšak to nie je také jednoduché, keď vám pred domom stojí auto za astronomickú sumu a vaši priatelia vedia, že ste žili priemerný život. Chcú žiť normálny život ako doteraz, avšak s tým rozdielom, že nechcú nič tajiť.

V roku 2014 vyhral Neil Trotter £107.9 milióna a na tlačovej konferencii povedal:

„I didn't want to disappear and hide, I didn't think that would be possible. I didn't want to be deceitful to all my friends.“

Preklad: Nechcel som zmiznúť a skrývať sa, podľa mňa by to ani nebolo možné. Navyše by to bol podraz na všetkých mojich priateľov.

V roku 2011 výhercovia historicky najvyššieho jackpotu (£161.6 million) lotérie Euromilióny v UK oznámili:

“we would have had to have constructed lies for our nearest and dearest. We don’t want to live like that.”

Preklad: Nechceme klamať našim najbližším. Nechceme tak žiť.

Jednou z veľkých nevýhod vášho nadobudnutého majetku je ľudská vlastnosť závisť, vďaka ktorej môžete prísť o veľké množstvo priateľov. Veľa ľudí vás tiež začne prosiť o pôžičky alebo láskavosti a akonáhle by ste im nedali to čo by chceli, tak by s vám obrátili chrbtom. Pokiaľ vystúpite na verejnosť, odkrývate tak svoje súkromie celému svetu a môžete tým stratiť svoje bezpečie a dokonca bezpečie svojich blízkych.

Výhody

 • Budete slávni
 • Nemusíte nikomu klamať
 • Nemusíte skrývať svoje bohatstvo pred známymi

Nevýhody

 • Môžete prísť o priateľov
 • Po celom svete stratíte svoju anonymitu
 • Stratíte svoje bezpečie a dokonca môžu stratiť bezpečie aj vaši blízki

Zostať v anonymite

Z väčšej časti sa výhercovia rozhodnú pre anonymitu, nechcú totiž prísť o svoje bezpečie a mať strach. Výhercovia, ktorí sa rozhodnú zostať v anonymite navyše nemusia riešiť požiadavky od priateľov, dokonca koľkokrát od cudzích ľudí na požičanie peňazí.

Na druhú stranu, pokiaľ sa neodsťahujú, tak musia byť obozretní s nakupovaním a nesmú na sebe dať poznať, že sú výhercami lotérie.

Výhody

 • Neprídete o svoje bezpečie, ktoré by mohlo odhalením vzniknúť
 • Neprídete o priateľov, ktorí by mohli závidieť
 • Nikto od vás nebude chcieť požičať peniaze

Nevýhody

 • Musíte tajiť pred známymi svoju výhru

Závěrečné tipy

 • Znova, znova a znova opakujem, v prvom rade sa riaďte našimi piatimi krokmi, ktoré urobiť ako prvé v prípade výhry v lotérii (Zožeňte si odborníkov)
 • Využite svoje peniaze na to, aby ste zo všetkého najskôr splatili všetky dlhy. Než si niečo budete kupovať, mali by ste byť úplne bez dlhov.
 • Keď nezmeníte svoj životný štýl a budete utrácať rovnako ako pred výhrou, vždy budete mať dostatok peňazí na neočakávané udalosti. Kúpte si niekoľko veľkých vecí, po ktorých túžite a začnite opäť žiť tak, ako pred výhrou.
 • Vytvorte si zoznam prianí, na ktorý sa neskôr budete môcť pozrieť a rozhodnúť sa, čo skutočne potrebujete. Niektoré veci by ste si mali nechať ako sny, aj keď na ne budete mať peniaze.
 • Nevyhadzujte peniaze za veci, ktoré nepotrebujete. Dovoľte si iba mierne míňanie.
 • Než si vyzdvihnete peniaze, napíšte si všetko, čo by ste chceli dosiahnuť, čomu by ste sa chceli vyhnúť a aký máte pocit z aktuálnej situácie a zo svojej budúcnosti. Neskôr sa na tento papier budete môcť pozrieť a uvidíte, ako ste sa cítili, keď ste neboli milionárom. Možno to bude presne to, čo budete potrebovať, aby ste si nenechali zničiť život peniazmi
 • Uvedomte si, že sa musíte správať múdro. Nebuďte impulzívni a nekupujte si veci, ktoré nepotrebujete. Vaša rodina pravdepodobne bude čakať, že im budete len tak dávať peniaze, ale uvedomte si, že je to len vaše rozhodnutie a nemáte žiadnu povinnosť im niečo dávať.

Varovanie

 • Dávajte na seba pozor, keď sa nebudete správať príliš okázalo, prídete o seba aj o svojich priateľov.
 • Uvedomte si, že peniaze vám nekúpia šťastie. Niektorí z tých najbohatších ľudí na svete patria medzi najviac nešťastných ľudí.

Zhrnutie

Vyhrať v lotérii je veľmi šťastná vec, ale vzápätí aby vás smola nesprevádzala, napokon príbehov o týchto šťastných nešťastníkoch bolo, a vedzte, že ešte bude, napísaných nespočet. Nechcite, aby jeden z našich budúcich článkov bol inšpirovaný vaším príbehom, dbajte teda na naše rady prosím.

Ak tento článok teraz čítate s vedomím, že ste práve vyhrali milióny, z celého srdca vám ešte raz gratulujeme a veríme, že sme vám týmto článkom pomohli.

Zdroje

Líbil se ti tento článek?

Autor obsahu

Súvisiace články

Pridaj komentár

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov .
Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.