Menu

Dá sa zabudnúť na vyzdvihnutie výhry v lotérii – Je to vôbec možné?

Dá sa zabudnúť na vyzdvihnutie výhry v lotérii? - Je to vôbec možné?

Dá sa zabudnúť na vyzdvihnutie výhry v lotérii? - Je to vôbec možné?

Na veľa vecí sa dá v živote zabudnúť, ale je možné zabudnúť na výhru viac ako 10 miliónov eur? V tomto článku sa dozvieš, čo sa stane s výhrou, ak si ju nevyzdvihneš, čo robiť, ak nemôžeš nájsť svoj žreb, alebo či existuje spôsob, ako sa vyhnúť dani z darovania.

Môžem darovať výhru v lotérii – je to možné?

Nikto ti nemôže zakázať rozdávať výhry v lotérii. Výhercovia musia zaplatiť daň z darovania alebo si môžu uplatniť aj daňové úľavy, ktoré je možné v prípade darovania uplatniť každých desať rokov.

Čo sa stane s peniazmi, ak sa nevyzdvihnú, a ako často sa výhry nevyzdvihujú? Výhercovia, ktorí si niekoľko rokov nevyzdvihli svoju výhru, sa zvyčajne hľadajú prostredníctvom obrovských žltých plagátov v predajniach lotérií a informujú o tom rôzne médiá v celej krajine.

Koľko času mám na vyplatenie výhry?

V každej krajine platia iné pravidlá na vyplatenie výhry. Od roku 2016 majú napríklad všetci výhercovia lotérie v Nemecku tri roky na vyplatenie výhry. Táto úprava súvisí s § 195 nemeckého občianskeho zákonníka a v praxi znamená, že dovtedy platná 13-týždňová lehota na vyplatenie výhry sa odvtedy odvíja od zákonnej premlčacej lehoty.

Na Slovensku sa „podmienky vyplácania výhier upravujú podľa zverejneného Herného plánu číselných lotérií (…), a to konkrétne v Článku 17 – Všeobecné pravidlá uplatňovania nároku na výhru, overovania a vyplácania výhry.“ 

Článok 17 okrem iného uvádza, že „prevádzkovateľ hazardnej hry musí vyplatiť výhercovi výhru ihneď po uplatnení nároku a overení výhry, najneskôr do piatich dní odo dňa uplatnenia overeného nároku na výhru. Každá výhra môže byť vyplatená v sídle prevádzkovateľa.“ 

Oveľa detailnejšie informácie nájde každý hráč na zadnej strane žrebov. „Výhry na jednom žrebe do výšky 20 eur vrátane sa povinne vyplácajú v ktorejkoľvek prevádzke predávajúcej žreby.“ Podmienky nájdeš aj na Tipose, prečítaj si Tipos recenziu.

Výhry s nižšími výhernými sumami teda možno žiadať kdekoľvek, kde si si daný žreb kúpil. Je potrebné však starostlivo sledovať dátum, dokedy platí nárok na výhru. V prípade žrebu je dátum uvedený aj na zadnej strane, v číselných lotériách sa musí výherca prihlásiť najneskôr do 35 dní od žrebovania.

Čo ak nemôžem nájsť žreb?

Keďže lotériový tiket slúži ako doklad o tvojej výhre, všetky výhry v lotériách sa prevádzajú po kontrole dokladu. Ak ho nemáš napriek tomu, že máš správne výherné lotériové čísla, výhru si, žiaľ, nebudeš môcť prevziať.

Náš tip: Ako hráč lotérie si môžeš vybrať, čo chceš so svojou výhrou urobiť. A nezabudni sa pozrieť na aktuálne Loto výsledky. Ak sa chceš dozvedieť, či si vyhral, pozri na Loto overenie tipu.

Čo sa stane, ak si výhru nevyzdvihnem?

Po uplynutí lehoty sa celá výhra vráti späť do lotérie a stane sa súčasťou celkovej sumy hry buď v nasledujúcom žrebovaní, alebo v osobitnom žrebovaní.

Koľko ľudí by malo vedieť o výhre v lotérii?

Je veľa ľudí, ktorí uprednostňujú pravidlo: čím menej, tým lepšie. Nepovedať o výhre v lotérii niekomu, napríklad manželskému partnerovi, však nie je najlepším riešením. Ďalšou dobrou radou je, že by si o svojej výhre nemal hovoriť vlastným deťom. Dôvod, prečo by si sa o túto informáciu nemal deliť so svojimi deťmi, je ten, že dobrá správa o peniazoch môže rýchlo obehnúť škôlku alebo školu.

Môžem sa vyhnúť dani z darovania?

Víťazi lotérie, ktorí chcú venovať svoju výhru rodine, priateľom a charitatívnym organizáciám, by mali zvážiť zdanenie. Pri zdaňovaní výhier v lotérii sa berie do úvahy výška daru. Dary je možné darovať bez dane z darovania až do výšky ročného limitu vyňatia.

Ich výška súvisí aj s charakterom vzťahu medzi darcom a obdarovaným. Ak porovnáme rôzne predmety zdanenia, peňažné dary sa zdaňujú oveľa viac ako vecné dary, napríklad dary nehnuteľností.

Viac informácií o zdaňovaní výhier v lotérii nájdeš v tomto článku našich expertov.

 

Páčil sa vám tento článok

Autor obsahu

Súvisiace články

Pridaj komentár

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov .
Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.