Menu

Kde a kedy vznikla lot├ęria? – Lot├ęriu m├í aj Vatik├ín!

Kedy a kde vznikla lot├ęria?

Kedy a kde vznikla lot├ęria?

Lot├ęrie maj├║ dlh├║ hist├│riu a vznikali z r├┤znych d├┤vodov v priebehu ─Źasu a v najrozmanitej┼í├şch kult├║rach. Lot├ęrie vznikli z potreby financova┼ą verejn├ę projekty a z├írove┼ł poskytova┼ą z├íbavu a nadej na v├Żhru v┼íetk├Żm ─żu─Ćom. Ich forma a ├║─Źel sa v priebehu ─Źasu menili a prisp├┤sobovali sa spolo─Źensk├Żch a kult├║rnym zmen├ím. Vedeli ste, ┼że svoju vlastn├║ lot├ęriu m├í aj Vatik├ín a ┼że jednou z najv├Ą─Ź┼í├şch a najstar┼í├şch lot├ęri├ş je ┼ípanielska lot├ęria El Gordo?

Kde vznikla lot├ęria?

Lot├ęria m├í dlh├║ a rozmanit├║ hist├│riu a nie je jednoduch├ę ur─Źi┼ą jej presn├Ż p├┤vod. Av┼íak koncept lot├ęrie, kde sa prostredn├şctvom ┼żrebovania rozde─żuj├║ ceny, sa datuje a┼ż do starovek├Żch ─Źias.

Jedn├Żm z najstar┼í├şch zn├ímych pr├şkladov je tzv. ÔÇ×─Ź├şnska lot├ęriaÔÇť, ktor├í sa spom├şna u┼ż v 2. storo─Ź├ş pred na┼í├şm letopo─Źtom. V ─î├şne bola t├íto forma lot├ęrie vyu┼ż├şvan├í na financovanie verejn├Żch projektov, vr├ítane stavby hradieb a in├Żch infra┼ítrukt├║r.

Lot├ęrie boli v r├┤znych form├ích pr├ştomn├ę aj v r├şmskej r├ş┼íi. V stredoveku sa v Eur├│pe pou┼ż├şvali lot├ęrie na financovanie kostolov a in├Żch stavieb, ako aj na podporu charitat├şvnych ─Źinnost├ş.

Modern├Ż koncept lot├ęrie, ako ho pozn├íme dnes, sa za─Źal vyv├şja┼ą v 15. a 16. storo─Ź├ş. Napr├şklad v 16. storo─Ź├ş boli organizovan├ę lot├ęrie vo Florencii na financovanie r├┤znych verejn├Żch projektov. Lot├ęrie sa postupne roz┼í├şrili do ─Ćal┼í├şch ─Źast├ş Eur├│py a nesk├┤r aj do in├Żch ─Źast├ş sveta. Z Talianska sa sem dostal aj n├ízov bonus, v├Żznam tohto slova je „dobr├Ż“

Lot├ęrie sa stali popul├írnymi sp├┤sobmi financovania verejn├Żch projektov, char├şt a ┼ít├ítnych z├íle┼żitost├ş. Ich ┼ítrukt├║ra sa odvtedy ve─żmi rozvinula a existuje mnoho r├┤znych typov lot├ęri├ş s r├┤znymi pravidlami a cie─żmi.

Ak├ę lot├ęrie je mo┼żn├ę si zahra┼ą na Slovensku?

Aktuálny jackpot
98 000 000  ÔéČ (V├Żnimo─Źne sa hr├í o vecn├ę ceny)
Aktuálny jackpot
6 488 123  ÔéČ
Aktuálny jackpot
5 000 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
500 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
72 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
44 345  ÔéČ
Z├íkaz hrania hazardn├Żch hier osob├ím mlad┼í├şm ako 18 rokov. Hazardn├ę hry predstavuj├║ riziko vysok├Żch finan─Źn├Żch str├ít. Nadmern├ę hranie prin├í┼ía so sebou aj mo┼żn├ę zdravotn├ę rizik├í.

Ako sa vyv├şjala lot├ęria?

Lot├ęria, ako sp├┤sob rozdelenia cien na z├íklade n├íhodn├ęho ┼żrebovania, m├í korene v hist├│rii, ktor├í siaha a┼ż do starovek├Żch civiliz├íci├ş.

Lot├ęria sa vyv├şjala z jednoduch├Żch foriem n├íhodn├ęho rozdelenia cien a postupne sa transformovala do komplexn├Żch syst├ęmov, ktor├ę zah┼Ľ┼łaj├║ r├┤zne typy hier, pravidl├í a technol├│gie. Tu je poh─żad na niektor├ę z hlavn├Żch et├íp v jej v├Żvoji:

  1. Starovek├ę civiliz├ície: Prv├ę zn├íme pr├şklady lot├ęri├ş poch├ídzaj├║ zo starovek├Żch kult├║r, ako boli starovek├í ─î├şna, Egypt a R├şmska r├ş┼ía. Tieto lot├ęrie mali r├┤zne ├║─Źely, ako financovanie verejn├Żch projektov a charitat├şvnych aktiv├şt.
  2. Stredovek a renesancia: V 15. a 16. storo─Ź├ş za─Źali lot├ęrie v Eur├│pe nabera┼ą na popularite. Vo Florencii sa organizovali lot├ęrie na financovanie stavieb a in├Żch projektov. Postupne sa lot├ęrie stali viac form├ílnymi a organizovan├Żmi sp├┤sobmi z├şskavania finan─Źn├Żch prostriedkov.
  3. 18. a 19. storo─Źie: Lot├ęrie sa stali zauj├şmav├Żmi sp├┤sobmi financovania vl├íd a ┼ít├ítnych projektov. Mnoh├ę krajiny vyu┼ż├şvali lot├ęrie na financovanie vojen, stavbu ciest a in├Żch infra┼ítrukt├║rnych projektov.
  4. 20. storo─Źie: V 20. storo─Ź├ş sa lot├ęrie stali ┼íir┼íie dostupn├Żmi pre verejnos┼ą. Z├írove┼ł sa za─Źali objavova┼ą aj obavy oh─żadom mo┼żn├Żch negat├şvnych dopadov hazardn├Żch hier. Mnoh├ę krajiny za─Źali lot├ęrie regulova┼ą a v niektor├Żch pr├şpadoch aj zakazova┼ą.
  5. Modern├í doba: S n├ístupom technol├│gi├ş sa lot├ęrie stali e┼íte viac sofistikovan├Żmi. Elektronick├ę ┼żrebovacie syst├ęmy, online lot├ęrie a r├┤zne typy v├Żhern├Żch hier pridali ─Ćal┼íie dimenzie do sveta lot├ęri├ş.
  6. Dne┼íok: Dnes s├║ lot├ęrie pr├ştomn├ę vo v├Ą─Ź┼íine kraj├şn sveta a maj├║ r├┤zne formy, od tradi─Źn├Żch ┼żrebovac├şch tiketov a┼ż po modern├ę online platformy. Niektor├ę lot├ęrie s├║ organizovan├ę ┼ít├ítom na podporu verejn├Żch projektov, in├ę s├║ komer─Źn├ę a s├║ s├║─Źas┼ąou hern├ęho priemyslu.

Celkov├Ż v├Żvoj lot├ęri├ş z jednoduch├Żch foriem n├íhodn├ęho v├Żberu v staroveku k zlo┼żit├Żm syst├ęmom dne┼íka je odrazom meniacich sa spolo─Źensk├Żch, ekonomick├Żch a technologick├Żch trendov.

Aj Vatik├ín m├í svoju lot├ęriu!
Aj Vatik├ín m├í svoju lot├ęriu!

M├í lot├ęriu aj Vatik├ín?

├üno, Vatik├ín, ktor├Ż je samostatn├Żm mestk├Żm ┼ít├ítom a s├şdlom r├şmskokatol├şckej cirkvi, organizoval v minulosti aj vlastn├║ lot├ęriu. T├íto lot├ęria sa naz├Żvala „Loteria Vaticana“ alebo „Loteria Apostolica„, ktor├í bola v minulosti vyu┼ż├şvan├í na z├şskavanie finan─Źn├Żch prostriedkov na r├┤zne cirkevn├ę projekty a charitat├şvne ├║─Źely.

Loteria Vaticana mala svoje korene v hist├│rii a existovala po─Źas r├┤znych obdob├ş. V minulosti sa prostredn├şctvom nej zbierali financie na stavbu kostolov, podporu chudobn├Żch a in├ę potrebn├ę aktivity. Jej fungovanie sa v┼íak menilo v s├║lade s r├┤znymi cirkevn├Żmi a spolo─Źensk├Żmi vplyvmi.

El Gordo je Viano─Źn├í lot├ęria

El Gordo“ je pomenovanie pre sl├ívnu ┼ípanielsku Viano─Źn├║ lot├ęriu, ktor├í je jednou z najv├Ą─Ź┼í├şch a najstar┼í├şch lot├ęri├ş na svete. T├íto ┼ípeci├ílna lot├ęria sa kon├í ka┼żd├Ż rok v ┼ápanielsku pred Vianocami a je zn├íma svojimi ve─żk├Żmi v├Żhrami a masovou ├║─Źas┼ąou verejnosti.

Ofici├ílne sa vol├í „Loter├şa de Navidad“ alebo „Sorteo Extraordinario de Navidad„, ─Źo v preklade znamen├í „Viano─Źn├í extr├ęmna ┼żrebovacia lot├ęria“. Lot├ęria El Gordo je unik├ítna t├Żm, ┼że jej celkov├í v├Żhern├í suma je jednou z najvy┼í┼í├şch na svete. M├í vysok├Ż po─Źet v├Żhier a zvy─Źajne sa rozde─żuje na tis├şce cien. Preto je tak mimoriadne popul├írna.

Lot├ęria El Gordo sa kon├í ka┼żd├Ż rok 22. decembra. Zvl├í┼ítnos┼ąou tejto lot├ęrie je, ┼że v├Żsledky sa nezverej┼łuj├║ len na konci ┼żrebovania, ale postupne po─Źas celej udalosti, ─Źo dod├íva ─Ćal┼íiu ├║rove┼ł nap├Ątia. Toto ┼żrebovanie je v ┼ápanielsku mimoriadne o─Źak├ívanou udalos┼ąou a mnoh├ş ob─Źania sa na┼ł pripravuj├║ s ve─żk├Żm nad┼íen├şm.

„El Gordo“ sa stal nielen symbolom v├Żhernej ┼í┼ąastnej ruky, ale aj s├║─Źas┼ąou ┼ípanielskej kult├║ry a viano─Źnej trad├şcie. Mnoho ─żud├ş si k├║pi l├şstky na t├║to lot├ęriu ako s├║─Źas┼ą svojich viano─Źn├Żch osl├ív a d├║fa, ┼że bud├║ ma┼ą ┼í┼ąastie a vyhraj├║ jednu z mnoh├Żch cien.

P├í─Źil sa v├ím tento ─Źl├ínok

Autor obsahu

S├║visiace ─Źl├ínky

Pridaj komentár

Odoslan├şm s├║hlas├şte so spracovan├şm osobn├Żch ├║dajov .
Zatia─ż neboli pridan├ę ┼żiadne koment├íre.