Menu

Od hist├│rie lot├ęri├ş a┼ż ku vzniku lot├ęri├ş na Slovensku

Od hist├│rie lot├ęri├ş a┼ż ku vzniku lot├ęri├ş na Slovensku

Od hist├│rie lot├ęri├ş a┼ż ku vzniku lot├ęri├ş na Slovensku

Hist├│ria lot├ęri├ş je ve─żmi bohat├í a zauj├şmav├í. Lot├ęrie zost├ívaj├║ popul├írnym sp├┤sobom hrania a financovania verejn├Żch projektov ─Źi charitat├şvnych projektov v niektor├Żch krajin├ích a┼ż dodnes. Ani Slovensko u┼ż nie je v├Żnimkou. Ako sa dostali lot├ęrie zo starovekej Mezopot├ímie a┼ż na Slovensko?

Ako vznikli lot├ęrie? – Hist├│ria lot├ęri├ş

Lot├ęrie patria v r├ímci hazardn├Żch hier k najpopul├írnej┼í├şm a najstar┼í├şm druhom z├íbavy. Po─Źas svojej nieko─żko tis├şcro─Źnej hist├│rie aj existencie pre┼íli mnoh├Żmi zmenami.

Lot├ęrie a st├ívkov├ę hry maj├║ maj├║ naozaj dlh├║ bohat├║ minulos┼ą. Nepatria len do s├║─Źasnej modernej doby. Prv├ę zmienky o lot├ęri├ích nach├ídzame u┼ż v 3. storo─Ź├ş pred Kristom. Lot├ęrie postupne menili svoju podobu a formu, a┼ż k├Żm si na┼íli svoje pevn├ę miesto medzi hr├í─Źmi v podobe, ak├í je zn├íma dnes.

“ frameborder=“0″allowfullscreen=“allowfullscreen“>

Aj Ve─żk├Ż ─Ź├şnsky m├║r bol financovan├Ż zo zdrojov lot├ęrie

Starovek├í ─î├şna je miestom, kde sa objavili prv├ę zn├íme zmienky o starovekej hre KENO. V├Ż┼ąa┼żok hry sl├║┼żil predov┼íetk├Żm na financovanie vl├ídnych projektov, medzi in├Żmi aj na financovanie v├Żstavby Ve─żk├ęho ─Ź├şnskeho m├║ru.

Prv├ę zmienky o eur├│pskej lot├ęrii poch├ídzaj├║ z ─Źias R├şmskej r├ş┼íe. Eur├│pske lot├ęrie boli prostriedkom na rozdelenie majetku alebo vojnovej koristi. R├şmsky cis├ír C├ęzar chcel pote┼íi┼ą svojich host├ş tak, ┼że ich obdaroval ┼ąahan├şm l├şstkov s n├ízvami darov.

Lot├ęria predstavuje osud?

Prvou modernou eur├│pskou lot├ęriou bola talianska lot├ęria z Florencie La Lotto de Firenze v 16. storo─Ź├ş. Hern├ę tikety sa tu po prv├Żkr├ít za─Źali pred├íva┼ą za peniaze a v├Żhry sa vypl├ícali v hotovosti.

Lot├ęrie ve─żmi r├Żchlo na┼íli svojich priaznivcov aj v ostatn├Żch eur├│pskych ┼ít├ítoch a r├Żchlo sa roz┼í├şrili do celej Eur├│py. V mnoh├Żch ┼ít├ítoch boli v├Żnosy z lot├ęriov├Żch hier ofici├ílnymi zdrojmi ┼ít├ítnych financi├ş. Vo Franc├║zsku vznikla napr├şklad prv├í ┼ít├ítna lot├ęria v roku 1660, kr├ítko potom aj v Anglicku a postupne aj v in├Żch eur├│pskych ┼ít├ítoch.

Slovo lot├ęria sa vraj po prv├Żkr├ít objavilo v talian─Źine. Pod z├íkladov├Żm slovom ÔÇ×lotÔÇť si mo┼żno predstavi┼ą l├│s ÔÇô p├şsomn├Ż doklad o vstupe do hry. Ide teda vlastne o pouk├í┼żku na pr├şpadn├║ st├ívku. In├ę zdroje uv├ídzaj├║, ┼że anglick├ę slovo Lottery vych├ídza z holandsk├ęho ÔÇ×loterijÔÇť, ktor├ę bolo odvoden├ę od ÔÇ×lotÔÇť, ─Źo znamen├í osud.

Lot├ęria u┼ż aj na Slovensku

Modern├ę dejiny lot├ęrie na Slovensku zna─Źne ovplyvnil komunistick├Ż re┼żim. Od roku 1953 sa v s├║lade so ┼ít├ítnou politikou zru┼íili pe┼ła┼żn├ę v├Żhry a na trhu sa mohli pon├║ka┼ą iba vecn├ę lot├ęrie. Tak├íto forma v┼íak ani napriek tomu neodradila nad┼íencov od vzru┼íenia z hry, a preto sa vo ve─żkej miere roz┼í├şrili neleg├ílne st├ívkov├ę kancel├írie.

Z toho d├┤vodu vznikla v roku 1957 ─îeskoslovensk├í ┼ít├ítna lot├ęria, pod z├í┼ítitou ktorej sa znovu za─Źalo hra┼ą o peniaze. Neuverite─żne plodn├í debata sa otvorila v roku 1958, kedy sa objavila na t├║ dobu rekordne vysok├í v├Żhern├í suma vo v├Ż┼íke 50 000 kor├║n. V tom ─Źase sa za 20 000 kor├║n dala k├║pi┼ą chata, za 10 000 motocykel a za 5 000 telev├şzor. V s├║─Źasnosti u┼ż naozaj nepatrn├í suma pe┼łaz├ş za prv├║ v├Żhru znamenala pre v├Żhercu nepredstavite─żn├ę mo┼żnosti.

Ak├ę mo┼żnosti za hern├Ż tiket m├í┼í dnes? E┼íte v├íha┼í? Niektor├ę lot├ęrie pon├║kaj├║ naozaj neuverite─żn├ę v├Żhry. Ak si zvedav├Ż ako je to s ─Ź├şslami na Slovensku v s├║─Źasnosti, pozri si u┼ż teraz Eurojackpot overenie tipu a nezabudni mrkn├║┼ą na v├Ż┼íku v├Żhry.

Typickou slovenskou lot├ęriou, ktor├í tie┼ż pon├║ka zauj├şmav├ę v├Żhry, je Loto 5 z 35. Pravidl├í hry s├║ ve─żmi jednoduch├ę a overi┼ą Loto 5 z 35 tip m├┤┼że┼í u┼ż teraz. V n├íh─żade z├şska┼ą preh─żad aj o star┼í├şch v├Żsledkoch a ak si chce┼í zaru─Źene profesion├ílne tipn├║┼ą, vysk├║┼íaj gener├ítor n├íhodn├Żch ─Ź├şsel.

Slovensk├ę Loto 5 z 35 je men┼í├şm bratom Lota

Lot├ęria Loto 5 z 35 je tak├Ż men┼í├ş s├║rodenec lot├ęrie Loto. Rozsah ─Ź├şsiel, z ktor├Żch m├┤┼że┼í tipova┼ą svoje ┼í┼ąastn├ę ─Ź├şsla je s├şce men┼í├ş, no z├írove┼ł aj v├Żska jackpotom je nepatrne ni┼ż┼íia. Tie s├║ v┼íak ni┼ż┼íie aj z d├┤vodu vy┼í┼íej pravdepodobnosti na v├Żhru. Preto je lot├ęria Loto 5 z 35 slovensk├í najob─ż├║benej┼íia lot├ęria.

Zoznam dostupn├Żch lot├ęri├ş u n├ís

Aktuálny jackpot
98 000 000  ÔéČ (V├Żnimo─Źne sa hr├í o vecn├ę ceny)
Aktuálny jackpot
6 488 123  ÔéČ
Aktuálny jackpot
5 000 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
500 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
72 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
44 345  ÔéČ
Z├íkaz hrania hazardn├Żch hier osob├ím mlad┼í├şm ako 18 rokov. Hazardn├ę hry predstavuj├║ riziko vysok├Żch finan─Źn├Żch str├ít. Nadmern├ę hranie prin├í┼ía so sebou aj mo┼żn├ę zdravotn├ę rizik├í.
P├í─Źil sa v├ím tento ─Źl├ínok

Autor obsahu

S├║visiace ─Źl├ínky

Pridaj komentár

Odoslan├şm s├║hlas├şte so spracovan├şm osobn├Żch ├║dajov .
Zatia─ż neboli pridan├ę ┼żiadne koment├íre.