Menu

Pravdepodobnos┼ą v├Żhry v lot├ęrii Loto

Pravdepodobnos┼ą v├Żhry v lot├ęrii Loto

Pravdepodobnos┼ą v├Żhry v lot├ęrii Loto

Loto patr├ş medzi najob─ż├║benej┼íie lot├ęrie Slov├íkov. Aj napriek tomu, ┼że Slov├íci vedia, ┼że ko─żko stoj├ş jeden tip na jedno st├ívkov├ę obdobie, ako sa z├║─Źastni┼ą doplnkovej hry Joker, ak├Ż vysok├Ż bude najbli┼ż┼í├ş jackpot, mnoh├ş z nich st├íle nevedia, ak├í je pravdepodobnos┼ą na v├Żhru v hre Loto. Je mo┼żn├ę v├Żhern├║ kombin├íciu ─Ź├şsel v Lote zisti┼ą e┼íte pred ┼żrebovan├şm pomocou umelej inteligencie?

Loto a jeho pravdepodobnos┼ą

Loto je ─Ź├şseln├í lot├ęria, v ktorej sa vyber├í 6 ─Ź├şsel z ─Ź├şseln├ęho radu od 1 do 49.Ak sa p├Żta┼í, ak├í je pravdepodobnos┼ą v├Żhry v lot├ęrie Loto, tak ide konkr├ętne┬áo pravdepodobnos┼ą 1 : 13 983 816. ─îo v┼íak toto ─Ź├şslo vlastne v praxi v skuto─Źnosti znamen├í? Po─Ćme tento tajupln├Ż pojem presk├║ma┼ą spolo─Źne hlb┼íie a ur─Źite sa ti ve─ża vec├ş vyjasn├ş.

V┼żdy z├íle┼ż├ş na tom, ─Źi to, ─Źo h─żad├í┼í je pravdepodobnos┼ą na v├Żhru akejko─żvek v├Żhry alebo na v├Żhru jackpotu. Pravdepodobnos┼ą 1 : 13 983 816 je pravdepodobnos┼ą pre v├Żhru jackpotu, v├Żhru prv├ęho poradia v Lote. Spolo─Źne sa v┼íak pozrieme i na ─Ćal┼íie poradia. Teda ko─żko ─Ź├şsel mus├ş┼í uh├ídnu┼ą a ak├í je pravdepodobnos┼ą, ┼że tieto poradia vyhr├í┼í pr├íve ty.

V lot├ęrii Loto je po─Źet v┼íetk├Żch mo┼żnost├ş, ako m├┤┼że nakoniec losovanie vyzera┼ą, kone─Źn├Ż (aj ke─Ć‘ ve─żmi ve─żk├Ż). Ka┼żd├í mo┼żnos┼ą je v pr├şpade lot├ęrie Loto rovnako pravdepodobn├í, teda ┼íestice lot├ęrie Loto s├║ rovnako pravdepodobn├ę (1, 2, 3, 4, 5, 6 a 13, 18, 25, 31, 32, 44). Ak je splnen├Ż kone─Źn├Ż po─Źet mo┼żnost├ş a rovnak├í pravdepodobnos┼ą ka┼żdej z nich, pravdepodobnos┼ą na v├Żhru v lot├ęrii Loto mo┼żno vypo─Ź├şta┼ą pod─ża vzorca:

p = m / n

pri─Źom:

m = po─Źet „ide├ílnych“ mo┼żnost├ş

n = po─Źet v┼íetk├Żch mo┼żnost├ş.

Pod pojmom „ide├ílne“ mo┼żnosti mo┼żno vn├şma┼ą tie mo┼żnosti, ktor├ę si prajeme, aby nastali. ─îi┼że ak sa sna┼ż├şme vypo─Ź├şta┼ą pravdepodobnos┼ą, ┼że v hre Loto spr├ívne navol├ş┼í 3 ─Ź├şsla, ide├ílne mo┼żnosti s├║ tie ┼íestice, kde si uh├ídol 3 ─Ź├şsla a 3 si neuh├ídol. Netreba zab├║da┼ą na fakt, ┼że t├║ ┼íesticu, ktor├í je rovnak├í ako t├í vylosovan├í, nepova┼żujeme za ide├ílnu.

Ak├í je pravdepodobnos┼ą pod─ża po─Źtu uh├ídnut├Żch ─Ź├şsel v Lote?

To, ─Źo zvy─Źajne zauj├şma v├Ą─Ź┼íina hr├í─Źov lot├ęrie Loto, je konkr├ętna ─Ź├şseln├í pravdepodobnos┼ą pre jednotliv├Ż po─Źet uh├ídnut├Żch ─Ź├şsel. Teda, ak├í je pravdepodobnos┼ą, ┼że nastane situ├ícia, ┼że uh├ídne┼í spr├ívne v Lote napr├şklad iba dve ─Ź├şsla, alebo tri…

Loto m├í 7 v├Żhern├Żch porad├ş. V ka┼żdom z nich sa d├í vyhra┼ą celkom zauj├şmav├í odmena, ktor├í v├┤bec nie je pri takej vysokej pravdepodobnosti na zahodenie. Jednotliv├ę pravdepodobnosti lot├ęrie Loto n├íjde┼í v nasledovnej tabu─żke.

Tabu─żka v├Żhier lot├ęrie Loto

Poradie Po─Źet uh├ídnut├Żch ─Ź├şsel Pravdepodobnos┼ą
1. poradie 6 1 : 13 983 816
2. poradie 5 + 1 1 : 2 330 636
3. poradie 5 1 : 55 491
4. poradie 4 1 : 1 083
5. poradie 3 + 1 1 : 812
6. poradie 2 + 1 1 : 81
7. poradie 3 1 : 61

Ako zisti┼ą v├ş┼ąazn├║ kombin├íciu ─Ź├şsel v lot├ęrii Loto?

Podobne ako v in├Żch lot├ęri├ích, ani v lot├ęrii Loto neexistuje n├ívod na to, ako vyhra┼ą. ─î├şsla sa z osudia vyberaj├║ n├íhodne a nie je mo┼żn├ę ich ur─Źi┼ą vopred. Svoju ┼íancu na v├Żhru v┼íak m├┤┼że┼í aj v lot├ęrii Loto zv├Ż┼íi┼ą.

Loto v skratke:

 1. Na jednej st├ívke Loto m├┤┼że┼í uzatvori┼ą najviac 10 tipov
 2. Svoju ┼íancu na v├Żhru v hre Loto m├┤┼że┼í zv├Ż┼íi┼ą st├ívkovan├şm na pln├║ st├ívku alebo st├ívkovan├şm na viacero st├ívok
 3. V pr├şpade syst├ęmov├Żch st├ívok sa po─Źet tipov ur─Źuje vo─żbou syst├ęmu pod─ża syst├ęmov├Żch tabuliek Loto.
 4. Minim├ílna zaru─Źen├í v├Ż┼íka jackpotu pre 1. ┼ąah v hre Loto je 500 000 ÔéČ
 5. Pevn├í v├Ż┼íka v├Żhry v 1. porad├ş pre 2. ┼ąah v hre Loto je 500 000 ÔéČ.

Pravdepodobnos┼ą v├Żhry v doplnkovej hre Joker

Lot├ęria Loto m├í ÔÇ×doplnkov├║ hruÔÇť Joker. Joker je┬ádoplnkov├í hra, ktor├í je spolo─Źn├í pre lot├ęrie Loto aj Loto 5 z 35. Tej sa bu─Ć z├║─Źastn├ş┼í a zaplat├ş┼í si za ┼łu cenu p├ír eur alebo ju jednoducho vynech├í┼í. Ak sa jej v┼íak z├║─Źastn├ş┼í, tak sa automaticky st├íva┼í s├║─Źas┼ąou jedn├ęho mal├ęho ┼ąahu pred hlavn├Żm ┼ąahom. V tomto malom ┼ąahu sa losuje Joker. Doplnkov├║ hru Joker si m├┤┼że┼í zahra┼ą ako s├║─Źas┼ą lot├ęrie┬áLoto pomocou tiketov alebo n├íhodn├Żm tipom. V prvom porad├ş pri zhode s vy┼żrebovanou ─Ź├şselnou kombin├íciou m├┤┼że┼í vyhra┼ą nezanedbate─żn├║ ─Źiastku pe┼łaz├ş.

Tabu─żka v├Żhier s ├║─Źas┼ąou v doplnkovej hre Joker

Poradie Po─Źet uh├ídnut├Żch ─Ź├şsel Pravdepodobnos┼ą
1. poradie 6 1 : 1 000 000
2.poradie 5 1: 100 000
3.poradie 4 1 : 10 000
4.poradie 3 1 : 1 000
5.poradie 2 1 : 100

Ak├í je pravdepodobnos┼ą zhody v hre Loto Joker s koncovou ─Ź├şselnou kombin├íciou?

Pravdepodobnos┼ą zhody s koncov├Żm

 • dvoj─Ź├şsl├şm P je 0,009
 • troj─Ź├şsl├şm P je 0,0009
 • ┼ítvor─Ź├şsl├şm P je 0,00009
 • p├Ą┼ą─Ź├şsl├şm P je 0,000009
 • ┼íes┼ą─Ź├şsl├şm P je 0,000001

Pravdepodobnos┼ą zhody s vylosovan├Żm ┼íes┼ą─Ź├şsl├şm ┬ş(z├íle┼ż├ş na porad├ş), je rozdiel medzi ┼íes┼ą─Ź├şsliami napr. 036285 a 583605) ┼íest├şc vytvoren├Żch z 0,1,. . . ,9 je 106, vyhovuje n├ím jedin├í, pr├íve t├í, ktor├í bola tipovan├í.

Na to, aby si pochopil algoritmus v├Żpo─Źtu ostatn├Żch pravdepodobnost├ş (zhoda s koncov├Żm dvoj┬ş a┼ż p├Ą┼ą─Ź├şsl├şm), mrkni na nasledovn├Ż pr├şklad:

Ako si vypo─Ź├şta┼í Loto pravdepodobnos┼ą, ┼że nastane zhoda na posledn├Żch 3 miestach?

 • ┼íes┼ą─Ź├şsl├ş je spolu 106 (toto ─Ź├şslo vlo┼ż do menovate─ża zlomku),
 • na posledn├Żch troch miestach nap├ş┼í „tvoje“ vylosovan├ę ─Ź├şsla, na ┼ítvrtom od konca m├┤┼że┼í nap├şsa┼ą‘ ─Źoko─żvek okrem “tvojho“ ─Ź├şsla (inak by sa zhodovalo koncov├ę ┼ítvor─Ź├şslie, nie troj─Ź├şslie), na prv├Żch dvoch miestach m├┤┼że┼í nap├şsa┼ą‘ ak├ęko─żvek ─Ź├şsla – n├ísledne ti vznikne 10.10.9.1.1.1 ide├ílnych mo┼żnost├ş, ─Źo predstavuje to ─Ź├şslo v ─Źitateli.

S├║ v├Żhry v doplnkovej hre Loto Joker ┼í┼ąavnat├ę?

Ka┼żd├ę potvrdenie o st├ívke obsahuje automaticky vygenerovan├Ż ┼íes┼ą─Ź├şseln├Ż k├│d. ─î├şsla v doplnkovej hre m├┤┼że┼í ovplyvni┼ą len ak pod├íva┼í tiket online a to tak, ┼że si nech├í┼í gener├ítor n├íhodn├Żch ─Ź├şsel zvoli┼ą to─żkokr├ít n├íhodn├║ ┼íesticu, ko─żkokr├ít bude nutn├ę, aby si s ─Ź├şslami bol spokojn├Ż.

Pri ┼żrebovan├ş to prebieha tak, ┼że sa v┼íetky akt├şvne k├│dy za dan├ę ┼żrebovacie obdobie vezm├║ a pomocou n├íhodn├ęho algoritmu sa zo v┼íetk├Żch akt├şvnych tiketov vy┼żrebuje 1 v├Żhern├Ż k├│d. A aj ke─Ć netraf├ş┼í cel├Ż k├│d, m├┤┼że┼í z├şska┼ą v├Żhru na z├íklade toho, ko─żko posledn├Żch ─Ź├şsel ┼żrebovan├ęho k├│du sa zhoduje s ─Ź├şslami, ktor├ę m├í┼í na svojom tikete.

V├Ż┼íka v├Żhier je dopredu dan├í a je z├ívisl├í na po─Źte uh├ídnut├Żch koncov├Żch ─Ź├şsel.

Tabu─żka v├Żhier v doplnkovej hry Loto Joker

Tabu─żka v├Żhier v doplnkovej hre Joker s v├Ż┼íkou v├Żhry

Mo┼żno odhali┼ą tajomn├║ kombin├íciu v Lote pred ┼żrebovan├şm?

Ost├íva n├ím u┼ż n├íjs┼ą odpove─Ć na to, ─Źi je mo┼żn├ę odhali┼ą v├Żhern├║ ─Ź├şseln├║ kombin├íciu v lot├ęrii Loto e┼íte pred ┼żrebovan├şm? Dok├í┼że to umel├í inteligencia? Dok├í┼żem to v─Ćaka ┼ítatistik├ím naj─Źastej┼íie ┼ąahan├Żch Loto ─Ź├şsel alebo kop├şrovan├şm trikov strategick├Żch hr├í─Źov? Ide to aj bez ┼í┼ąastia? Alebo aj v tom pr├şpade, ak moje povolanie nepatr├ş medzi profesie, ktor├ę vyhr├ívaj├║ v lot├ęri├ích naj─Źastej┼íie? Tu plat├ş pre ka┼żd├ęho nie─Źo in├ę. To, kedy sa ti podar├ş odhali┼ą tajomn├║ kombin├íciu v Lote chce iba ─Źas a trpezlivos┼ą – a mo┼żno aj sk├║senosti ─Źi zvy┼íovanie ┼íanc├ş na v├Żhru v lot├ęrii Loto.

P├í─Źil sa v├ím tento ─Źl├ínok

Autor obsahu

S├║visiace ─Źl├ínky

Pridaj komentár

Odoslan├şm s├║hlas├şte so spracovan├şm osobn├Żch ├║dajov .