Menu

V├Żznam hazardn├Żch hier, lot├ęri├ş a ┼íance na ich v├Żhru

Ako vypo─Ź├şta┼ą pravdepodobnos┼ą u konkr├ętnej lot├ęrie?

Ako vypo─Ź├şta┼ą pravdepodobnos┼ą u konkr├ętnej lot├ęrie?

Je v├Żhra v lot├ęrii naozaj n├íhodou, ┼í┼ąast├şm alebo sa d├í aj nejak├Żm sp├┤sobom predpoveda┼ą? Mo┼żno pravdepodobnos┼ą na v├Żhru vypo─Ź├şta┼ą? Ak├Żm sp├┤sobom mo┼żno ┼íancu na v├Żhru vypo─Ź├şta┼ą? Ak├í je pravdepodobnos┼ą na v├Żhru v slovensk├Żch ako aj zahrani─Źn├Żch lot├ęri├ích? Preniknime spolo─Źne do tajov lot├ęri├ş a ich pravdepodobnost├ş a pozrime sa spolu na to, ako to v skuto─Źnosti s pravdepodobnos┼ąami funguje.

Snom mnoh├Żch z n├ís je vybera┼ą ─Ź├şsla alebo symboly v takej lot├ęrii, v ktorej by bola ist├í v├Żhra. Teda ktoko─żvek by si vsadil, mal by istotu, ┼że vyhr├í. Stopercentne. ─îi u┼ż by sa jednalo o 10 eur alebo o 10 mili├│nov eur, hr├í─Ź by mal istotu, ┼że sa mu nie─Źo z jeho vkladu do hry vr├íti. T├Żmto sp├┤sobom v┼íak hazardn├ę hry nefunguj├║. Pre─Źo n├ís v┼íak st├íle tajomne pri┼ąahuj├║? Je mo┼żn├ę v├Żhru v hazardn├Żch hr├ích predpoveda┼ą?

Ako mo┼żno definova┼ą hazardn├║ hru?

Pod pojmom ÔÇ×hazardn├í hraÔÇť si v┼íetci predstav├şme term├şny ako napr├şklad kas├şno, ruleta ─Źi her┼ła. No hazardom s├║ napr├şklad aj stieracie ┼żreby. Pod─ża z├íkona sa za hazardn├║ hru toti┼ż pova┼żuje ka┼żd├í hra, ktorej v├Żsledok z├ívis├ş v├Żhradne alebo preva┼żne na n├íhode. V r├ímci hazardn├Żch hier sa zvy─Źajne hr├í o peniaze, ktor├ę sa za obvykl├Żch okolnost├ş delia medzi v├ş┼ąazov a ─Źas┼ą vsaden├Żch pe┼łaz├ş zost├íva prev├ídzkovate─żovi lot├ęrie alebo organiz├ítorovi. Nov├Ż z├íkon o hazardn├Żch hr├ích je tu u┼ż ┼ítvrt├Ż rok. Odvtedy sa u┼ż ─Źo-to zmenilo. Podrobnosti k tejto tematike sme spracovali v osobitnom ─Źl├ínku, ktor├Ż si m├┤┼że┼í pre─Ź├şta┼ą.

casino

─îo je to lot├ęria?

Lot├ęrie s├║ bezpochyby hazardn├Żmi hrami a patria medzi najob─ż├║benej┼íie hazardn├ę hry. Presn├í defin├şcia znie nasledovne:

Lot├ęriov├ę hry s├║ hazardn├ę hry, pri ktor├Żch sa v├Żhry vyhlasuj├║ a rozde─żuj├║ pod─ża hern├Żm pl├ínom vopred ur─Źen├Żch pravidiel. V├Żhra je d├┤sledkom uh├ídnutia ur─Źit├ęho ─Ź├şsla, nieko─żk├Żch ─Ź├şsel, kombin├ície ─Ź├şsel, ─Ź├şseln├ęho poradia, znaku, obr├ízku alebo z├şskania kup├│nu, tiketu, l├şstka, osved─Źenia alebo in├ęho dokumentu. Tieto dokumenty obsahuj├║ hodnotu, ktor├í bude porovn├ívan├í s hodnotou ur─Źuj├║cou v├Żsledok hazardnej hry. Ich z├şskanie je v s├║lade s pravidlami hazardnej hry podmienkou ├║─Źasti na hazardnej hre.

Ako zisti┼ą v├ş┼ąazn├║ kombin├íciu ─Ź├şsel v lot├ęrii?

Predstava, ┼że sa r├íno zobud├ş┼í, vyd├í┼í sa na cestu do svojej ob─ż├║benej trafiky, vezme┼í si hern├Ż tiket a napadn├║ ┼ąa presne tie ─Ź├şsla, ktor├ę sa potom vy┼żrebuj├║ ako v├Żhern├ę, je dos┼ą neskuto─Źn├í. A to hne─Ć z dvoch d├┤vodov.

Prv├Żm d├┤vodom je, ┼że ak by to bolo tak├ę jednoduch├ę, alebo ak by sa dali ─Ź├şsla v lot├ęrii vypo─Ź├şta┼ą alebo nejako inak predur─Źi┼ą, tak by z n├ís rozhodne po ich natipovan├ş neboli milion├íri a u┼ż v├┤bec nie miliard├íri. Pre─Źo? Preto┼że by si samozrejme ┼íiel vsadi┼ą ka┼żd├Ż. Jackpot by sa tak nikdy nemohol vy┼íplha┼ą do z├ívratn├Żch v├Ż┼íin, aby to bolo viac ako p├ír tis├şc eur pre ka┼żd├ęho.

Druh├Żm d├┤vodom je, ┼że tieto ─Ź├şsla jednoducho nie je mo┼żn├ę zisti┼ą. Neexistuj├║ sp├┤soby, ktor├Żmi by bolo mo┼żn├ę odhali┼ą alebo aspo┼ł odhadn├║┼ą, ak├ę ─Ź├şsla by mohli padn├║┼ą.

v├ş┼ąazn├í kombin├ícia ─Ź├şsel

─îo je to pravdepodobnos┼ą?

Aj napriek tomu, ┼że nedok├í┼żeme vopred ur─Źi┼ą ─Ź├şsla, ktor├ę v lot├ęrii padn├║, dok├í┼żeme matematicky ur─Źi┼ą pravdepodobnos┼ą v├Żhry v danej lot├ęrii. Existuje k tomu v├Żpo─Źet, ktor├Ż sa v├Ą─Ź┼íina z n├ís u─Źila v ┼íkolsk├Żch laviciach a na ktor├Ż sa spolo─Źne pozrieme v nasledovn├Żch riadkoch.

Ak chce┼í ma┼ą vy┼í┼íiu n├ídej, ┼że vyhr├í┼í, vyberaj si lot├ęrie, ktor├ę maj├║ ni┼ż┼íie ─Ź├şsla v pravdepodobnostiach, preto┼że tam m├í┼í vy┼í┼íiu ┼íancu na v├Żhru.

Pr├şklad:

V lot├ęrii, ktor├í m├í pravdepodobnos┼ą v├Żhry napr├şklad 1 : 10, znamen├í, ┼że ak si desa┼ąkr├ít vsad├ş┼í, mal by si aspo┼ł jeden kr├ít vyhra┼ą. Nemus├ş to tak by┼ą. Ale m├┤┼że nasta┼ą aj situ├ícia, ┼że ak si vsad├ş┼í dvadsa┼ą kr├ít, tak napr├şklad a┼ż trin├ísta a dvadsiata st├ívka m├┤┼żu by┼ą v├Żhern├ę. S├şce si v prv├Żch desiatich hr├ích nevyhral, ale v dvadsiatich hr├ích si vyhral dvakr├ít, ─Źo sp─║┼ła princ├şpy pravdepodobnosti.

Ak m├í lot├ęria pravdepodobnos┼ą 1 : 700 000 000, znamen├í to, ┼że na sedemsto mili├│nov uzatvoren├Żch st├ívok pripad├í jedna v├Żhern├í. V pr├şpade, ┼że sa dan├í lot├ęria hr├í jeden kr├ít za t├Ż┼żde┼ł, tak by si mal st├ívkova┼ą 700 000 000 t├Ż┼żd┼łov, aby si aspo┼ł raz vyhral. Tento po─Źet t├Ż┼żd┼łov je len tak mimochodom takmer 14 000 000 rokov.

Pod─Źiarknut├ę a zv├Żraznen├ę – ─Ź├şm ni┼ż┼íie ─Ź├şslo u pravdepodobnosti, t├şm vy┼í┼íia ┼íanca. Je v┼íak tie┼ż potrebn├ę sledova┼ą, ─Źi sa jedn├í o pravdepodobnos┼ą na v├Żhru jackpotu alebo o pravdepodobnos┼ą na ak├║ko─żvek v├Żhru v danej lot├ęrii. Mnoho lot├ęri├ş m├í toti┼żto viacero v├Żhern├Żch porad├ş, a tak pravdepodobnos┼ą na ak├║ko─żvek v├Żhru m├┤┼że by┼ą pomerne n├şzka (napr├şklad 1 : 5), zatia─ż ─Źo pravdepodobnos┼ą na v├Żhru hlavn├ęho jackpotu obsahuje zop├ír ─Ćal┼í├şch krit├ęri├ş, a tak m├┤┼że by┼ą neuverite─żne vysok├í = ┼íance vyhra┼ą bude n├şzka.

V├Żpo─Źet pravdepodobnosti v├Żhry v lot├ęrii

Defin├şcia v├Żpo─Źtu pravdepodobnosti m├í tri z├íkladn├ę po┼żiadavky kladen├ę na v├Żpo─Źet a tie s├║ nasledovn├ę:

  1. Po─Źet v┼íetk├Żch mo┼żn├Żch v├Żsledkov je kone─Źn├Ż
  2. V┼íetky tieto v├Żsledky s├║ rovnako mo┼żn├ę
  3. V┼íetky tieto v├Żsledky sa vz├íjomne vylu─Źuj├║

V ka┼żdej lot├ęrii sa tak po─Ź├şta po─Źet kombin├íci├ş, ktor├ę mo┼żno vytvori┼ą z po─Źtu ─Ź├şsel, ktor├ę si vol├ş┼í u danej lot├ęrie. Na z├íklade po─Źtu kombin├íci├ş, ktor├ę mo┼żno vytvori┼ą tak m├┤┼żeme vypo─Ź├şta┼ą pravdepodobnos┼ą.

Ak si napr├şklad vsad├ş┼í na lot├ęriu Loto, mus├ş┼í vybra┼ą 6 ─Ź├şsel zo 49 mo┼żn├Żch. Ak bude nejak├í ┼íestica stopercentne v├Żhern├í, mali by sme zisti┼ą, ktor├í ┼íestica to bude. Vieme v┼íak, ┼że to nie je mo┼żn├ę. D├┤vod je jednoduch├Ż: vy┼żrebovan├ę ─Ź├şsla s├║ ─Źisto n├íhodn├ę. A ke─Ć┼że nem├┤┼żeme ur─Źi┼ą konkr├ętnu ┼íesticu, mus├şme zisti┼ą ko─żko unik├ítnych (neopakuj├║cich sa) ┼íest├şc m├┤┼żeme v uvedenom ─Ź├şselnom rozmedz├ş (1 ÔÇô 49) vytvori┼ą.

Ak by sme to po─Ź├ştali „ru─Źne“, tak skoro by sme sa k v├Żsledku nedopo─Ź├ştali. Preto vyu┼żijeme kombinatoriku z matematiky.

Pre v├Żpo─Źet v┼íetk├Żch mo┼żn├Żch ┼íes┼ą ─Ź├şseln├Żch kombin├íci├ş zo 49 mo┼żn├Żch ─Ź├şsel, by sme tento pr├şklad zap├şsali vzorcom: 49! / (6! ÔÇô 43!) = 13.983.816. Ide o takzvan├Ż pr├şklad „s v├Żkri─Źn├şkmi“ a mno┼żstvami n├ísoben├ş, ktor├Ż si u┼ż ur─Źite v ┼íkolsk├Żch laviciach po─Ź├ştal. To znamen├í, ┼że ┼íanca na 6 spr├ívnych ─Ź├şsel zo 49 mo┼żn├Żch sa rovn├í pribli┼żne jednej delenej 14 mili├│nmi. Ak predpoklad├íme, ┼że na v├Żhru jackpotu mus├şme spr├ívne trafi┼ą jedno ─Ź├şslo navy┼íe medzi 1 a 9, potom by ┼íanca na v├Żhru jackpotu bola jedna ku 125 854 344 (13 983 816 x = 9).Ka┼żdop├ídne pri tomto v├Żpo─Źte sa┬á do─Źk├íme v├Żsledku 13 983 816 kombin├íci├ş. To znamen├í, ┼że existuje 13 983 816 unik├ítnych p├Ąt├şc, ktor├ę ke─Ć vsad├ş┼í, tak m├í┼í 100% istotu, ┼że vyhr├í┼í.

Ka┼żd├ęmu je jasn├ę, ┼że nikto z n├ís si nevsad├ş 13 mili├│┼äov st─║p─Źekov. Tak potom ─Źo s tou pravdepodobnos┼ąou? No, v tejto chv├şli je to u┼ż dos┼ą jednoduch├ę. Vzh─żadom k tomu, ┼że v├Żhern├í ┼íestica je iba jedna, z t├Żchto v┼íetk├Żch mo┼żn├Żch kombin├íci├ş by bola pravdepodobnos┼ą┬á 1 : 13 983 816. Ale v hre Loto sa losuje na dva ┼ąahy. To znamen├í, ┼że ak tvoje ─Ź├şsla nepadn├║ v prvom ┼ąahu, m├┤┼żu e┼íte st├íle padn├║┼ą v druhom ┼ąahu, a tak sa ┼íanca na v├Żhru o 50 % zvy┼íuje. A re├ílna pravdepodobnos┼ą na v├Żhru jackpotu je tak┬á1 : 6 991┬á908.

 

Pozri si pravdepodobnos┼ą niektorej z t├Żchto lot├ęri├ş a vsa─Ć si!

Aktuálny jackpot
25 000 000  ÔéČ (V├Żnimo─Źne sa hr├í o vecn├ę ceny)
Aktuálny jackpot
5 000 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
1 007 904  ÔéČ
Aktuálny jackpot
1 005 584  ÔéČ
Aktuálny jackpot
72 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
17 605  ÔéČ
Z├íkaz hrania hazardn├Żch hier osob├ím mlad┼í├şm ako 18 rokov. Hazardn├ę hry predstavuj├║ riziko vysok├Żch finan─Źn├Żch str├ít. Nadmern├ę hranie prin├í┼ía so sebou aj mo┼żn├ę zdravotn├ę rizik├í.
P├í─Źil sa v├ím tento ─Źl├ínok

Autor obsahu

S├║visiace ─Źl├ínky

Pridaj komentár

Odoslan├şm s├║hlas├şte so spracovan├şm osobn├Żch ├║dajov .
Zatia─ż neboli pridan├ę ┼żiadne koment├íre.