Dom chcel predať cez lotériu, no nepodarilo sa mu to
Košičan Martin sa dostal so svojím nápadom za milión až pred súd
Mladý Košičan s unikátny nápadom ani netuší, ako sa dostal do nepríjemnej "šlamastiky". Dostal nápad, že svoj dom predá formou lotérie. Tak bude spokojný aj on aj hráči. Netušil však, že nemá status národnej lotériovej spoločnosti, akou je na Slovensku napríklad Tipos, a teda takéto lotériové súťaže nemôže organizovať. Ako to nakoniec celé dopadlo?
Obsah článku o mužovi, ktorý chcel predať svoj dom pomocou lotériových žrebov, no nebol úspešný
Dom chcel speňažiť prostredníctvom lotérie, vrátane odvodu dane
Martin z Košíc sa plánoval presťahovať so svojou rodinou do mesta. Finančné náklady, ktoré vynaložil na stavbu svojho rodinného domu, by sa mu klasickým predajom nikdy nevrátili späť. Preto sa svoj dom rozhodol predať formou lotérie (podobne ako v prípade licencovaných typov lotérie). Každý, kto by si kúpil u neho žreb za 20 €, by zapojil do hry o dom a ďalšie ceny. Aby bol súťaž efektívna, musela by sa jej zúčastniť minimálne 20 000 ľudí. Košičan Martin nechcel obísť ani daňové úrady. No tie tento jeho čin napriek tomu vnímali ako niečo nelegálne, nelicencované a tak podali na Martina trestné oznámenia.
Tipuj v licencovanej lotérii, registruj sa a dostaneš bonus za registráciu
Košickej rodine hrozila pokuta desiatky tisíc eur
Mladá rodina z Košíc musela čeliť obvineniam z neoprávneného obohacovania. Po siedmich rokoch vláčenia sa po súdoch a únavných pojednávaniach úrady nakoniec definitívne rozhodli. Podľa Policajného zboru Slovenskej Republiky Martin žiaden trestný čin nespáchal, no Finančné správa tento skutok považovala za neospravedlniteľný a k skutku sa postavila bez akýchkoľvek kompromisov. Martin, majiteľ domu, sa na svoju obhajobu vyjadril nasledovne:
„Za každého výhercu by som zaplatil 34-percentnú daň z výhry. Výherca by bol spokojný, že má za 20 eur dom, daňováci by boli spokojní, že budú mať poplatené všetky odvody a aj ja by som bol spokojný,“ objasnil Martin Krajňák.
Mladá rodina „ušla“ pred pokutou
Nádejný „lotériový poskytovateľ“ Martin posunul celú záležitosť na slovenský súd. Obhajoval sa, že nešlo o hazardnú hru, ale o takzvaný verejný prísľub. Štát následne takéto formy súťaže formou zmeny pôvodného zákona zakázal a Martin nakoniec vyviazol z celej nepríjemnej ošemetnej záležitosti ako čistý a pokutu platiť nemusí. Martin samozrejme všetkým účastníkom „lotérie“ peniaze vrátil, no na svoj pokus o nezrealizovaný sen nezabudol a bude sa pokúšať o legalizáciu naďalej.
Právny zástupca Martin Friedrich vysvetlil túto kauzu nasledovne: „Krajský súd povedal, že nie je možné jednoznačne určiť, či šlo alebo nešlo o hazardnú hru. Bolo povinnosťou finančného riaditeľstva svoje rozhodnutie, ktorým bola uložená pokuta zdôvodniť.“
Túto záležitosť medzičasom zobral do svojich kompetencií Úrad pre reguláciu hazardných hier, ktorý o kauze rozhodol nasledovne:
„Správne konanie bolo zastavené nie z dôvodu, že konanie nenapĺňa znaky hazardnej hry, ale z dôvodu novelizácie zákona o hazardných hrách v roku 2017, na základe ktorej uvedené konanie nebolo možné posúdiť ako iný správny delikt ako tomu bolo v čase spáchania skutku, ale ako priestupok, pričom v čase spáchania skutku takýto priestupok zákon nepoznal. Okrem zániku trestnosti nebolo možné uložiť sankciu z dôvodu uplynutia prekluzívnej lehoty.“