Menu

Kto mus├ş v roku 2024 zdani┼ą svoju v├Żhru?

Zda┼łovanie v├Żhier v online kas├şnach, lot├ęri├ích a ┼żreboch

Zda┼łovanie v├Żhier v online kas├şnach, lot├ęri├ích a ┼żreboch

Prv├ę pocity po v├Żhre rekordnej sumy alebo aj men┼íej v├Żhry v lot├ęrii sprev├ídza neuverite─żn├í d├ívka vzru┼íenia. Nielen na Slovensku, ale aj v in├Żch ┼ít├ítoch sveta je v platnosti z├íkon, ktor├Ż hovor├ş, ┼że v├Żhru je potrebn├ę zdani┼ą. To na┼íu d├ívku ┼í┼ąastia a vzru┼íenia m├┤┼że tro┼íku zmen┼íi┼ą a t├íto, pre niekoho nov├í inform├ícia, aj zneisti┼ą. ─îo je nov├ę v zda┼łovan├ş v├Żhier v roku 2024? Kto mus├ş svoju v├Żhru zdani┼ą a akou ─Źiastkou? Zda┼łuj├║ sa aj v├Żhry zo stieracieho ┼żrebu?

Ak vyhr├í┼í vy┼í┼íiu ─Źi men┼íiu sumu, prv├ę ─Źo ┼ąa napadne je, ┼że ─Źi bude┼í musie┼ą nejak├║ ─Źiastku zo svojej v├Żhry „ukroji┼ą“ pre ┼ít├ít. Aj ke─Ć je v├Żhra v lot├ęrii v niektor├Żch krajin├ích osloboden├í od dane, na Slovensku sa v├Żhry z lot├ęri├ş zda┼łuj├║.

Da┼ł z v├Żhry na Slovensku v roku 2024

Ka┼żd├í z├şskan├í v├Żhra nielen z lot├ęri├ş podlieha zdaneniu, ale nie v┼íetky v├Żhry sa musia zda┼łova┼ą. To, ─Źi mus├ş┼í v├Żhru zdani┼ą alebo je tvoja v├Żhra osloboden├í od dane, z├ívis├ş od druhu v├Żhry a jej hodnoty.

Ktor├ę v├Żhry s├║ osloboden├ę od dane?

V├Żhry z lot├ęri├ş, st├ívok a in├Żch podobn├Żch hier prev├ídzkovan├Żch na z├íklade povolenia s├║ ├║plne osloboden├ę od dane z pr├şjmu. Tieto n├íroky sa podobne vz┼ąahuj├║ aj na v├Żhry z podobn├Żch hier v zahrani─Ź├ş.

Hazardn├ę hry, definovan├ę v z├íkone o hazardn├Żch hr├ích, zah┼Ľ┼łaj├║ lot├ęriov├ę hry, ako s├║ tomboly s hodnotou v├Żhry do 1 500 EUR, stieracie ┼żreby, ─Ź├şseln├ę lot├ęrie a okam┼żit├ę lot├ęrie. Tu patria aj hazardn├ę hry v kas├şne, st├ívkov├ę hry, online hazardn├ę hry a hracie automaty.

V├Żhry, ktor├ę vyhraj├║ hr├í─Źi v lot├ęri├ích ako napr├şklad Loto alebo Eurojackpot v spolo─Źnosti Tipos, nepodliehaj├║ dani, a teda ich nemus├ş┼í zda┼łova┼ą.

Ak vyhr├í┼í v lot├ęri├ş alebo hre, ktor├í sp─║┼ła podmienky z├íkona o hazardn├Żch hr├ích aj z├íkona o dani z pr├şjmu, nemus├ş┼í t├║to v├Żhru zdani┼ą.

V├Żhry alebo ceny, ktor├Żch hodnota nepresahuje 350 EUR, s├║ tie┼ż osloboden├ę od dane z pr├şjmu, okrem:

Cien z├şskan├Żch zo ┼íportovej s├║┼ąa┼że ÔÇô pova┼żuj├║ za pr├şjem z inej samostatnej z├írobkovej ─Źinnosti a nie s├║ osloboden├ę od dane, a to ani do v├Ż┼íky 350 EUR pod─ża ┬ž 6 ods. 2 p├şsm. e) z├íkona o dani z pr├şjmov.
Odmien za pou┼żitie autorsk├ęho diela alebo umeleck├ęho v├Żkonu ÔÇô ak je zahrnut├í v cene, sa pova┼żuje za pr├şjem z pou┼żitia diela alebo v├Żkonu pod─ża ┬ž 6 ods. 4 z├íkona o dani z pr├şjmov.

Ktor├ę v├Żhry sa v roku 2024 na Slovensku nezda┼łuj├║?

Da┼ł z v├Żhry v roku 2024 je naozaj ┼íiroko komplexn├í t├ęma, ale hr├í─Źi v online kas├şnach sa m├┤┼żu pote┼íi┼ą┬á ÔÇô na Slovensku sa v├Żhry z hazardn├Żch hier nezda┼łuj├║. Mnoh├ę v├Żhry s├║ od dan├ş osloboden├ę.

Ktor├ę v├Żhry podliehaj├║ v roku 2024 zdaneniu?

V┼íetky ceny, s v├Żnimkou cien presahuj├║cich 350 EUR, s├║ osloboden├ę od dane. Zdanite─żn├Żm pr├şjmom s├║ tie ─Źasti v├Żhry, ktor├ę t├║to hranicu presahuj├║. Ka┼żd├║ v├Żhru v┼íak mus├ş┼í vn├şma┼ą individu├ílne.

Pod pojmom v├Żhra/cena si mo┼żno predstavi┼ą nasledovn├ę kateg├│rie:

  • cenu z verejnej s├║┼ąa┼że
  • cenu zo s├║┼ąa┼że, ktorej okruh s├║┼ąa┼żiacich bol obmedzen├Ż podmienkami
  • v├Żhru z reklamnej s├║┼ąa┼że
  • v├Żhru zo ┼żrebovania
  • cenu zo ┼íportovej s├║┼ąa┼że

Ak vyhr├í┼í napr├şklad auto alebo in├║ v├Ą─Ź┼íiu cenu, mo┼żno si mysl├ş┼í, ┼że o zdanenie bude automaticky postaran├ę. No da┼łov├ę z├íkony sa vz┼ąahuj├║ aj na menej zn├íme druhy v├Żhier, ako s├║ v├Żhry zo s├║┼ąa┼ż├ş na soci├ílnych sie┼ąach, ┼żrebovania na podujatiach, pretekov a vedomostn├Żch s├║┼ąa┼ż├ş. Na Slovensku podliehala zdaneniu dokonca aj v├Żhra v o─Źkovacej lot├ęrii.

Ak├í vysok├í je da┼ł z pe┼ła┼żnej v├Żhry?

V pr├şpade pe┼ła┼żn├Żch v├Żhier na Slovensku v hodnote nad 350 EUR je na Slovensku sadzba dane 19 %. Zdani┼ą mus├ş┼í len t├║ ─Źas┼ą v├Żhry, ktor├í presahuje 350 EUR. Na pe┼ła┼żn├ę v├Żhry sa nevz┼ąahuj├║ zdravotn├ę odvody. Za zdanenie pe┼ła┼żn├Żch v├Żhier je zodpovedn├Ż organiz├ítor podujatia ─Źi s├║┼ąa┼że.

Ak vyhr├í┼í pe┼ła┼żn├║ v├Żhru v Slovenskej republike, dostane┼í u┼ż len ÔÇť─Źist├║ÔÇŁ v├Żhru a nemus├ş┼í sa stara┼ą o ┼żiadne ─Ćal┼íie dane alebo poplatky. Sta─Ź├ş ak sa bude┼í jednoducho te┼íi┼ą z v├Żhry.

Ak├í vysok├í je da┼ł z nepe┼ła┼żnej v├Żhry?

Nepe┼ła┼żn├ę v├Żhry podliehaj├║ in├ęmu modelu zdanenia ako pe┼ła┼żn├ę v├Żhry. Nepe┼ła┼żn├ę v├Żhry v hodnote nad 350 EUR sa zda┼łuj├║ 19 %-nou da┼łou a 14 %-n├Żm zdravotn├Żm odvodom. Tieto dane mus├ş odvies┼ą v├Żherca ceny, nie organiz├ítor s├║┼ąa┼że.

├Ülohou organiz├ítora s├║┼ąa┼że je iba vyhotovi┼ą potvrdenie o hodnote v├Żhry. Ak nepe┼ła┼żn├í v├Żhra podlieha zdaneniu, mo┼żno si uplatni┼ą aj v┼íetky v├Żdavky spojen├ę s jej z├şskan├şm a v┼íetky dane zaplaten├ę z v├Żhry. Ak napr├şklad v pr├şpade v├Żhry v ┼íportovej s├║┼ąa┼żi si m├┤┼żeme uplatni┼ą vstupn├Ż poplatok ako v├Żdavok.

Lot├ęrie a ich v├Żhry

Aktuálny jackpot
27 000 000  ÔéČ (V├Żnimo─Źne sa hr├í o vecn├ę ceny)
Aktuálny jackpot
6 883 342  ÔéČ
Aktuálny jackpot
5 000 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
568 915  ÔéČ
Aktuálny jackpot
480 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
72 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
19 648  ÔéČ
Z├íkaz hrania hazardn├Żch hier osob├ím mlad┼í├şm ako 18 rokov. Hazardn├ę hry predstavuj├║ riziko vysok├Żch finan─Źn├Żch str├ít. Nadmern├ę hranie prin├í┼ía so sebou aj mo┼żn├ę zdravotn├ę rizik├í.

Existuje mo┼żnos┼ą nepe┼ła┼żn├║ v├Żhru odmietnu┼ą?

V├Żhra vysokej nepe┼ła┼żnej ceny m├┤┼że niektor├Żm Slov├íkom prinies┼ą iba probl├ęmy. Hoci viacer├ş Slov├íci s├║ po v├Żhre zvy─Źajne ve─żmi nad┼íen├ş, niektor├ş musia nesk├┤r rie┼íi┼ą, ako zaplati┼ą vysok├ę dane z v├Żhry. Aby si nepod─żahol ve─żk├ęmu stresu, ako v├Żherca m├í┼í nasledovn├ę tri mo┼żnosti:

  • odmietnu┼ą prevzatie v├Żhry
  • po┼żi─Źa┼ą si peniaze na zaplatenie dane
  • preda┼ą v├Żhru a zo zisku zaplati┼ą da┼ł

Ak vyhr├í┼í ve─żk├║ sumu pe┼łaz├ş v lot├ęrii, m├┤┼że┼í sa poradi┼ą s da┼łov├Żm poradcom alebo pr├ívnikom, ktor├Ż ti povie v┼íetky inform├ície o zda┼łovan├ş v├Żhry a pom├┤┼że ti s n├íle┼żitos┼ąami da┼łov├Żch povinnost├ş. Ak chce┼í zosta┼ą po v├Żhre v utajen├ş a vyhn├║┼ą sa tak n├ívalom zvedav├Żch ─żud├ş, zdaneniu v├Żhry sa neubr├íni┼í. Aj v tom pr├şpade mus├ş┼í v├Żhru zdani┼ą.

P├í─Źil sa v├ím tento ─Źl├ínok

Autor obsahu

S├║visiace ─Źl├ínky

Pridaj komentár

Odoslan├şm s├║hlas├şte so spracovan├şm osobn├Żch ├║dajov .
Zatia─ż neboli pridan├ę ┼żiadne koment├íre.