Menu

Pre─Źo pon├║ka lot├ęria Mega Millions v USA neuverite─żn├ę jackpoty v rekordn├Żch sum├ích?

Mega Millions je americk├í n├írodn├í lot├ęria, ktor├í je zn├íma svojimi obrovsk├Żmi jackpotmi a vysok├Żmi v├Żhrami. Bola zalo┼żen├í v roku 1996 a je spravovan├í spolo─Źnos┼ąou Mega Millions Consortium, ktor├í je zdru┼żen├şm viacer├Żch ┼ít├ítov v USA. T├íto lot├ęria je k dispoz├şcii v mnoh├Żch ┼ít├ítoch a oblastiach Spojen├Żch ┼ít├ítov. V lot├ęrii Mega Millions padli v hist├│rii ┼ítyri rekordn├ę jackpoty v sume nad 1 miliardu dol├írov. Najv├Ą─Ź┼í├ş padol v roku 2018 v Ju┼żnej Karol├şne. Ak sa chce┼í sta┼ą z ve─Źera do r├ína pri poh─żade na svoj mobil miliard├írom, ─Ź├ştaj ─Ćalej a zisti ako funguje mechanizmus v├Żhry.

Ako vznikla lot├ęria Mega Millions?

Mega Millions, jedna z najv├Ą─Ź┼í├şch lot├ęri├ş v Spojen├Żch ┼ít├ítoch, bola zalo┼żen├í v roku 1996 spojen├şm ┼íiestich ┼ít├ítov: Georgia, Illinois, Maryland, Massachusetts, Michigan a Virginia. O ┼íes┼ą rokov nesk├┤r sa k nim pridali ─Ćal┼íie tri ┼ít├íty (New York, Ohio a Washington) a ÔÇ×hern├í matica a sumy cien boli zmenen├ę, aby hr├í─Źom pon├║kli viac vzru┼íeniaÔÇť. O rok nesk├┤r, v roku 2003, sa pripojil Texas a po ┼łom Kalifornia v roku 2005. V tej dobe sa lot├ęria Mega Millions stala ÔÇ×najroz┼í├şrenej┼íou hrou s jackpotom“ v 12 krajin├ích. Pokia─ż si chce┼í zadarmo zahra┼ą o jackpot v niektorom kas├şne, mrni na bonusy za registr├íciu bez vkladu.

Z ve─Źera do r├ína miliard├írom?

V s├║─Źasnosti si hr├í─Źi m├┤┼żu k├║pi┼ą l├şstok v 45 ┼ít├ítoch, v District of Colombia a na Americk├Żch Panensk├Żch ostrovoch.┬áV roku 2012 sa Mega Millions zap├şsalo do hist├│rie udelen├şm ÔÇ×najv├Ą─Ź┼íej svetovej ceny v akejko─żvek jackpotovej hre k tomuto d├ítumu: 656 mili├│nov dol├írovÔÇť. Odvtedy v┼íak Mega Millions prekonali svoj vlastn├Ż rekord. V├ş┼ąazi jackpotu mohli v poslednom desa┼ąro─Ź├ş vyhra┼ą obrovsk├ę v├Żplaty. Od roku 2018 ┼ítyria jednotlivci vyhrali viac ako miliardu dol├írov. Tu s├║ ┼ítyri najvy┼í┼íie ceny nad 1 miliardu dol├írov:

Jackpot D├ítum Miesto v├Żhry Po─Źet v├Żhercov
1,53 Bili├│na dol├írov 23.10.2018 Ju┼żn├í Karol├şna 1
1,35 Bilióna dolárov 13.1.2023 Maine 1
1,34 Bilióna dolárov 29.7.2022 Illnois 1
1,05 Bilióna dolárov 22.1.2021 Michigan 1

Ako sa v Mega Millions rozde─żuj├║ platby?

V├ş┼ąazi maj├║ dve mo┼żnosti.

Prvou mo┼żnos┼ąou je dost├íva┼ą ro─Źn├║ platbu v priebehu tridsiatich rokov.

Druhou mo┼żnos┼ąou je prijatie jednorazovej platby kr├ítko po v├Żhre. V z├ívislosti od toho, ktor├║ mo┼żnos┼ą si vyberie┼í, ovplyvn├ş to celkov├ę vyplatenie. T├Żm, ktor├ş si zvolili tridsa┼ąro─Źn├║ mo┼żnos┼ą vypl├ícania, sa rozdel├ş v├Ą─Ź┼íia suma, ale investi─Źn├Ż potenci├íl jednorazovej opcie by mohol v priebehu nasleduj├║ceho desa┼ąro─Źia vies┼ą k ove─ża v├Ą─Ź┼íej sume.

Kone─Źn├í v├Żplata distribuovan├í jednotlivcom v┼íak podlieha aj ┼ít├ítnym daniam a pravidlami v ich ┼ít├íte. V Idahu m├┤┼że v├Żherca lot├ęrie napr├şklad o─Źak├íva┼ą, ┼że si domov odnesie 78,53 percent z inzerovan├Żch v├Żhier, zatia─ż ─Źo v Z├ípadnej Virg├şnii je celkov├Ż po─Źet ove─ża ni┼ż┼í├ş, 16,97 percenta. Mnoh├ę ┼ít├íty zda┼łuj├║ lot├ęrie ve─żmi vysok├Żmi sadzbami a peniaze vyu┼ż├şvaj├║ na financovanie verejn├Żch programov, ako s├║ ┼íkoly, infra┼ítrukt├║rne projekty a in├ę soci├ílne v├Żhody, ktor├ę m├┤┼że vyu┼ż├şva┼ą ve─żk├ę percento obyvate─żov. Stredn├í suma rozdelen├í medzi ┼ít├íty je o nie─Źo viac ako dve tretiny na ├║rovni 64 percent.

┼áanca na v├Żhru v Mega Millions

Ve─żkos┼ą Spojen├Żch ┼ít├ítov americk├Żch nie je jedin├Żm d├┤vodom ve─żk├Żch jackpotov. V priebehu rokov sa zmenili aj pravidl├í hry.

„Prov├şzie v lot├ęri├ích a hry s viacer├Żmi ┼ít├ítmi zni┼żuj├║ ┼íance na v├Żhru, aby sa zv├Ż┼íila pravdepodobnos┼ą, ┼że sa ceny prevr├ítia a zv├Ą─Ź┼íia“ tvrd├ş Jonathan Cohen, autor knihy For a Dollar and a Dream: State Lotteries in Modern America.

Uk├ízalo sa v┼íak, ┼że hr├í─Źi v lot├ęrii sa nemusia nevyhnutne stara┼ą o lep┼íie kurzy.

ÔÇ×─Żudia nedok├í┼żu rozl├ş┼íi┼ą medzi pravdepodobnos┼ąou v├Żhry jeden ku ┼ítyrom mili├│nom, jeden ku 40 mili├│nom alebo jeden ku 400 mili├│nom, ale vedia rozl├ş┼íi┼ą medzi jackpotom 4 mili├│ny dol├írov, 40 mili├│nov dol├írov alebo 400 mili├│nov dol├írov,ÔÇŁ objas┼łuje Cohen.

Dod├íva, ┼że ┼í├şrenie miliard├írov pos├║va ┼ítandardy bohatstva.

„Lot├ęria sa skuto─Źne stala jedn├Żm z m├íla sp├┤sobov, ako m├┤┼żu ─żudia pre seba z├şska┼ą t├║ miliardu dol├írov. Preto teraz vyvol├íva rovnako ve─żk├║ kult├║rnu hor├║─Źku, aj ke─Ć s├║ ┼íance ove─ża ni┼ż┼íie ako b├Żvali,“ dop─║┼ła p├ín Cohen.

Pod─ża hovorkyne Mega Millions Danielle Frizzi-Bab ÔÇ×aktu├ílna hern├í maticaÔÇť na v├ş┼ąazstvo vst├║pila do platnosti v roku 2017.

Dodala, ┼że extr├ęmnemu nav├Ż┼íeniu jackpotov pom├íha ÔÇ×z├íujem spotrebite─żov po─Źas sviatkovÔÇť alebo aj napr├şklad „├║rokov├ę sadzby„.

Kult├║rne ┼íialenstvo ─Źi americk├í l├íska k lot├ęrii?

Americk├í l├íska k lot├ęrii je do ur─Źitej miery ┼żiven├í medi├ílnym ┼íialenstvom, ktor├ę m├┤┼że poch├ídza┼ą z ve─żk├ęho, rast├║ceho jackpotu.

Existuje prvok kult├║rnej particip├ície, ÔÇ×kde ─żudia maj├║ pocit, ┼że o nie─Źo prich├ídzaj├║ t├Żm, ak si nek├║pia l├şstokÔÇť, povedal Cohen.

Mnoh├ş z t├Żch, ktor├ş boli rozhovormi v jeho knihe, ani nepomysleli na to, ┼że bud├║ hra┼ą lot├ęriu, k├Żm v spr├ívach nevideli ve─żk├Ż jackpot.

Ak nepr├şde ┼żiadny v├Żherca, peniaze sa presun├║ do ─Ćal┼íieho ┼żrebovania a pridaj├║ sa k danej sume jackpotu. A to znamen├í v├Ą─Ź┼íiu pozornos┼ą m├ędi├ş ÔÇô a pravdepodobne aj viac hr├í─Źov.

Ako si m├┤┼żem zahra┼ą Mega Millions?

V lot├ęrii Mega Millions sa z osudia ┼ąah├í p├Ą┼ą ─Ź├şsiel od 1 do 70 (biele lopti─Źky) a dodatkov├í zlat├í Mega lopti─Źka sa vyber├í zo sady 25 lopti─Źiek. Cena za tiket je minim├ílne dva dol├íre a hr├í sa v 45 ┼ít├ítoch USA, na ├║zem├ş hlavn├ęho mesta Washington a na Americk├Żch Panensk├Żch ostrovoch. ┼áanca na v├Żhru vyjadren├í matematicky je 1 ku 302,5 mili├│na.

Ak si chce┼í zahra┼ą lot├ęriu s vy┼í┼íou pravdepodobnos┼ąou v├Żhry, sta─Ź├ş ak si zvol├ş┼í niektor├║ z nasledovn├Żch lot├ęri├ş, ktor├ę sa ti pon├║kaj├║ na vyhraj.sk:

Ponuka lot├ęri├ş s men┼í├şm jackpotmi ako Mega Millions, ale vy┼í┼íou pravdepodobnos┼ąou v├Żhry:

Aktuálny jackpot
85 000 000  ÔéČ (V├Żnimo─Źne sa hr├í o vecn├ę ceny)
Aktuálny jackpot
6 745 391  ÔéČ
Aktuálny jackpot
5 000 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
500 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
480 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
72 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
43 783  ÔéČ
Z├íkaz hrania hazardn├Żch hier osob├ím mlad┼í├şm ako 18 rokov. Hazardn├ę hry predstavuj├║ riziko vysok├Żch finan─Źn├Żch str├ít. Nadmern├ę hranie prin├í┼ía so sebou aj mo┼żn├ę zdravotn├ę rizik├í.

Kedy sa ─Ź├şsla ┼żrebuj├║ a ko─żko ─Ź├şsel mus├şm spr├ívne natipova┼ą?

┼Ąahanie ─Ź├şsel prebieha dvakr├ít t├Ż┼żdenne, obvykle vo ┼ítvrtky a soboty. Hlavn├║ v├Żhru (jackpot) z├şska hr├í─Ź vtedy, ak uh├ídne v┼íetk├Żch 5 ─Ź├şsel a e┼íte aj Mega Ball. Jackpot m├┤┼że by┼ą obrovsk├Ż a ─Źasto dosahuje stovky mili├│nov alebo dokonca miliardy dol├írov. Ak sa jackpot nikomu nevyplat├ş, suma sa akumuluje a┼ż do ─Ćal┼íieho ┼żrebovania.

P├í─Źil sa v├ím tento ─Źl├ínok

Autor obsahu

S├║visiace ─Źl├ínky

Pridaj komentár

Odoslan├şm s├║hlas├şte so spracovan├şm osobn├Żch ├║dajov .
Zatia─ż neboli pridan├ę ┼żiadne koment├íre.