Menu

Pre─Źo s├║ m├ęmy tak├ę popul├írne? Existuj├║ aj lot├ęriov├ę m├ęmy?

Pre─Źo s├║ lot├ęriov├ę m├ęmy tak├ę popul├írne?

Pre─Źo s├║ lot├ęriov├ę m├ęmy tak├ę popul├írne?

V┼íetci ich pozn├íme: m├ęmy. Tieto mal├ę obr├ízky n├ís ka┼żd├Ż de┼ł rozosmievaj├║ a s├║ jedine─Źn├ę v ka┼żdej chv├şli a v ka┼żdej situ├ícii. V nasleduj├║cich ─Źastiach by sme ti chceli pribl├ş┼żi┼ą, ─Źo s├║ m├ęmy, kde vznikli a ako sa d├í tento internetov├Ż fenom├ęn vyu┼żi┼ą.

M├ęmy s├║ vtipn├ę obr├ízky s ironick├Żmi textami. N├íjde┼í ich na v┼íetk├Żch digit├ílnych platform├ích. M├ęmy, ktor├ę s├║ zverejnen├ę na soci├ílnej sieti a ktor├ę ostatn├ş pova┼żuj├║ za z├íbavn├ę, sa ─Źasto op├Ątovne zdie─żaj├║ na internetov├Żch profiloch alebo na in├Żch verejn├Żch str├ínkach. Nielen m├ęmy, ale aj loto m├ęmy sa m├┤┼żu vo ve─żmi kr├ítkom ─Źase roz┼í├şri┼ą na r├┤znych internetov├Żch platform├ích, a tak sa r├Żchlo dostan├║ do povedomia mili├│nov├ęho publika. Na slovensku si m├┤┼że┼í stavi┼ą na lot├ęrie v spolo─Źnosti Tipos.

Lot├ęriov├ę meme 1
Lot├ęriov├ę meme 1

─îo s├║ m├ęmy?

Niektor├ş odborn├şci hovoria, ┼że m├ęmy s├║ internetov├ę vtipy.

M├ęmom sa m├┤┼że sta┼ą ktoko─żvek a ─Źoko─żvek: M├┤┼że to by┼ą fotografia premi├ęra z telev├şzneho programu, video s roztomil├Żmi ps├şkmi, reklamn├Ż slogan nejak├ęho v├Żrobcu, ├║ryvok z filmu, veta z piesne alebo kr├ítky klip z hudobn├ęho videa.

M├ęmy s├║ jednoduch├ę obr├ízky doplnen├ę kr├ítkym v├Żsti┼żn├Żm textom alebo jednotliv├Żmi slovami. ┼á├şria sa prostredn├şctvom soci├ílnych m├ędi├ş.

Pojem „m├ęm“ sa prv├Ż-kr├ít vyskytol v knihe Richarda Dawkinsa v roku 1973 The Egoish Gene (Egoistick├Ż g├ęn).

Dawkins vo svojej knihe p├ş┼íe o jednej z najcharakteristickej┼í├şch vlastnost├ş ─Źloveka a pomen├║va ich pojmom „kult├║ra“. Kult├║rne ─Źrty a my┼ílienky sa pod─ża neho ┼í├şria prostredn├şctvom komunik├ície. Toto kult├║rne dedi─Źstvo je pod─ża neho rovnocenn├ę s evolu─Źn├Żm dedi─Źstvom g├ęnov. Na opis tejto te├│rie h─żadal podstatn├ę meno.

Pojem „mimeme„poch├ídza z gr├ę─Źtiny a znamen├í „napodob┼łova┼ą“. V spojen├ş s anglick├Żm pojmom „gene“ tak vznikol neologizmus „meme“.

V─Ćaka digitaliz├ícii vzniklo z te├│rie m├ęmov modern├ę slovo, ktor├ę pozn├íme dnes – „meme“.

Mrkni na zoznam lot├ęri├ş na slovensku

Aktuálny jackpot
96 000 000  ÔéČ (V├Żnimo─Źne sa hr├í o vecn├ę ceny)
Aktuálny jackpot
6 769 639  ÔéČ
Aktuálny jackpot
5 000 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
500 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
480 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
72 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
43 024  ÔéČ
Z├íkaz hrania hazardn├Żch hier osob├ím mlad┼í├şm ako 18 rokov. Hazardn├ę hry predstavuj├║ riziko vysok├Żch finan─Źn├Żch str├ít. Nadmern├ę hranie prin├í┼ía so sebou aj mo┼żn├ę zdravotn├ę rizik├í.

Ako vznikli m├ęmy?

Vtipn├ę obr├ízky s v├Ą─Ź┼íinou ironick├Żmi textami n├íjde┼í na v┼íetk├Żch digit├ílnych platform├ích. Vo v┼íeobecnosti v┼íak plat├ş, ┼że ka┼żd├Ż, kto odfot├ş fotografiu a prid├í k nej text, vytv├íra meme – ─Źi u┼ż z├ímerne alebo nie. M├ęmy, ktor├ę s├║ zverejnen├ę (teda publikovan├ę) na soci├ílnej sieti a ktor├ę ostatn├ş pova┼żuj├║ za z├íbavn├ę, ─Źasto zdie─żaj├║ na svojich internetov├Żch profiloch alebo na in├Żch verejn├Żch str├ínkach. To sa potom naz├Żva „repost“. T├Żmto procesom sa m├ęmy m├┤┼żu vo ve─żmi kr├ítkom ─Źase roz┼í├şri┼ą na r├┤znych internetov├Żch platform├ích a r├Żchlo sa tak dosta┼ą do povedomia mili├│nov├ęho publika.

Ktor├ę internetov├ę m├ęmy boli prv├ę a existovali aj pred internetom?

M├ęmy existovali d├ívno pred vznikom Internetu. V skuto─Źnosti existovali sk├┤r, ako Dawkins vymyslel tento term├şn, objavili sa u┼ż v roku 79 n. l. v Pompejskej zr├║canine a a┼ż v 70. rokoch 20. storo─Źia v graffiti, len vtedy boli jednoducho ozna─Źen├ę ako obr├ízky.

Prv├Żm vir├ílnym internetov├Żm m├ęmom bolo tancuj├║ce die┼ąa, ktor├ę sa ┼í├şrilo internetom a nakoniec sa objavilo v epiz├│de seri├ílu Ally McBealov├í.

Lot├ęriov├ę meme 3
Lot├ęriov├ę meme 3

V dne┼ínej dobe s├║ m├ęmy ve─żmi d├┤le┼żit├ę

V s├║─Źasnosti sa m├ęmy m├┤┼żu pou┼ż├şva┼ą aj na ├║─Źely online marketingu. Okrem toho m├ęmy na in├Żch webov├Żch str├ínkach nadob├║daj├║ ove─ża v├Ą─Ź┼í├ş v├Żznam ako len to, ┼że s├║ vtipn├ę. Kvalitn├ę m├ęmy by mali upozor┼łova┼ą na probl├ęmy a ma┼ą pozit├şvny z├ímer. Meme z├şskavaj├║ na v├Żzname prostredn├şctvom zdie─żania a posielania a poskytuj├║ neuverite─żn├Ż dosah s├║visiacim webov├Żm str├ínkam a kan├ílom soci├ílnych m├ędi├ş.

Mnoh├ę online marketingov├ę kampane s├║ preto zalo┼żen├ę predov┼íetk├Żm na meme. M├ęmy sa zvy─Źajne vz┼ąahuj├║ na hor├║ce t├ęmy, udalosti, popul├írne seri├íly alebo filmy, ktor├ę obsahuj├║ zn├íme obr├ízky, slov├í, piesne, dial├│gy a vide├í. Medzit├Żm sa ┼í├şria nielen medzi mlad├Żmi t├şned┼żermi, ale medzi v┼íetk├Żmi vekov├Żmi skupinami na celom svete, a to vysokou r├Żchlos┼ąou.

Nem├┤┼że┼í vyhra┼ą jackpot ak nehr├í┼í loto...
Nem├┤┼że┼í vyhra┼ą jackpot ak nehr├í┼í loto…

M├┤┼żem robi┼ą marketing pomocou m├ęmov?

V dobe, ke─Ć mnoh├ş spotrebitelia preskakuj├║ reklamy, kedyko─żvek m├┤┼żu, m├┤┼że marketing prostredn├şctvom humoru oslovi┼ą ┼ąa┼żko dostupn├Żch spotrebite─żov. Pre profesion├ílnych rozpr├íva─Źov pr├şbehov – digit├ílnych market├ęrov, podnikate─żov, zab├íva─Źov a kreat├şvnych tvorcov pro memov – m├┤┼że by┼ą t├íto forma marketingu mimoriadne n├íkladovo efekt├şvny sp├┤sob vytv├írania p├║tav├ęho obsahu, ktor├Ż si z├şska ve─żk├║ pozornos┼ą.

V soci├ílnych m├ędi├ích maj├║ m├ęmy zvy─Źajne podobu GIF-u alebo statick├ęho obr├ízku, ktor├Ż sa hr├í so zn├ímou t├ęmou, v├Żznamom alebo fenom├ęnom. ─îasto ho sprev├ídza kr├ítky text, zvy─Źajne nad alebo pod obr├ízkom.

N├í┼í tip: In┼ípiruj sa niektor├Żm z nasleduj├║cich Loto meme, ktor├ę sme pre teba vytvorili. Ktor├Ż sa ti p├í─Źi najviac? Potom sk├║s ┼í┼ąastie v ktorejko─żvek lot├ęrii┬áa mo┼żno bude┼í in┼ípir├íciou pre tvorcov ─Ćal┼í├şch m├ęme v bud├║cnosti.

 

Hra┼ą? A po v├Żhre sa sta┼ł jednou z tv├ír├ş na lot├ęriov├Żch m├ęme? ┼Żiaden probl├ęm! Len treba sk├║┼ía┼ą ┼í┼ąastie tu:

Aktuálny jackpot
96 000 000  ÔéČ (V├Żnimo─Źne sa hr├í o vecn├ę ceny)
Aktuálny jackpot
6 769 639  ÔéČ
Aktuálny jackpot
5 000 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
500 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
480 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
72 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
43 024  ÔéČ
Z├íkaz hrania hazardn├Żch hier osob├ím mlad┼í├şm ako 18 rokov. Hazardn├ę hry predstavuj├║ riziko vysok├Żch finan─Źn├Żch str├ít. Nadmern├ę hranie prin├í┼ía so sebou aj mo┼żn├ę zdravotn├ę rizik├í.
P├í─Źil sa v├ím tento ─Źl├ínok

Autor obsahu

S├║visiace ─Źl├ínky

Pridaj komentár

Odoslan├şm s├║hlas├şte so spracovan├şm osobn├Żch ├║dajov .
Zatia─ż neboli pridan├ę ┼żiadne koment├íre.