Menu

Anuitn├ę spl├ítky alebo jednor├ízov├í v├Żplata celej ─Źiastky?

Ktor├í forma v├Żplaty v├Żhry je v├Żhodnej┼íia a pre─Źo?

Ktor├í forma v├Żplaty v├Żhry je v├Żhodnej┼íia a pre─Źo?

V├Żplata v├Żhry v pravideln├Żch rovnak├Żch alebo anuitn├Żch spl├ítkach je zau┼ż├şvan├í najm├Ą v zahrani─Ź├ş. Na Slovensku sa v├Żhercom doposia─ż vypl├ícali v├Żhry jednorazovo. Doba sa v┼íak men├ş. Aj lot├ęriov├í spolo─Źnos┼ą pri┼íla na slovensk├Ż trh s novinkou pr├íve v podobe vypl├ícania v├Żhernej sumy ka┼żd├Ż mesiac po dobu napr├şklad 10 rokov. Ak├ę s├║ v├Żhody jednor├ízov├ęho vyplatenia v├Żhry a kedy by sme si mali da┼ą v├Żhru vypl├íca┼ą postupne?

Trafil tvoj zn├ímy kone─Źne svoje ┼í┼ąastn├ę ─Ź├şsla? Tu je d├┤vod, pre─Źo by si ho mal presved─Źi┼ą, aby si v pr├şpade v├Żhry mili├│nov v lot├ęrii zvolil spl├ítky namiesto jednorazovej platby.

Loterijn├í hor├║─Źka je v─Ćaka jackpotom (najm├Ą v Euromili├│noch ─Źi Eurojackpote), ktor├ę niekedy presahuj├║ nieko─żko mili├│nov eur, v plnom pr├║de. Niektor├ę novope─Źen├ş v├Żhercovia sa o v├Żhru prihl├ísia prostredn├şctvom anonymn├ęho partnerstva. A potom by sa mali rozhodn├║┼ą, ─Źi chc├║ pau┼í├ílnu sumu alebo mo┼żnos┼ą spl├ítok.

Splátky verzus jednorazová suma

V├Ą─Ź┼íina v├Żhercov lot├ęrie si zvol├ş mo┼żnos┼ą jednorazovej platby. No ich postup a d├┤vody na t├║to vo─żbu s├║ ─Źasto chybn├ę. Mnoh├ş sa domnievaj├║, ┼że vypl├ícanie spl├ítok sa zastav├ş, ak v├Żherca zomrie. Nie je to pravda. Alebo sa ob├ívaj├║, ┼że ┼ít├ít a/alebo lot├ęriov├í komisia by mohli skrachova┼ą sk├┤r, ako im bude vyplaten├í cel├í suma. Je to ve─żmi nepravdepodobn├ę, preto┼że z├ív├Ązok spl├ítok je kryt├Ż „rebr├ş─Źkov├Żm“ portf├│liom dlhopisov. Medzi ─Ćal┼íie obavy patria vy┼í┼íie da┼łov├ę sadzby a/alebo vysok├í infl├ícia v bud├║cnosti – ─Źo s├║ opr├ívnen├ę obavy, ktor├ę by sa mali zoh─żadni┼ą v anal├Żze.

Zvolenie mo┼żnosti jednorazovej v├Żhry v hodnote nieko─żk├Żch mili├│nov eur je zvy─Źajne nespr├ívnym rozhodnut├şm. Okrem in├ęho aj preto, ┼że v├Żhercovia maj├║ ─Źasto trval├║ zr├í┼żku v ─Źistej s├║─Źasnej hodnote vo v├Ż┼íke 30 % alebo viac z vyplatenej sumy a navy┼íe zaplatia 100 % dane v prvom roku po v├Żhre.

V├Żhra vyplaten├í v spl├ítkach – V├Żhody

Okrem vy┼í┼íie uveden├Żch ├║spor m├í mo┼żnos┼ą spl├ítok aj ─Ćal┼íie v├Żhody:

Najd├┤le┼żitej┼íia je mo┼żnos┼ą uplatni┼ą dlhodob├ę da┼łov├ę a investi─Źn├ę pl├ínovanie na novo nadobudnut├ę, neo─Źak├ívan├ę bohatstvo v├ş┼ąaza. Hist├│ria uk├ízala, ┼że bez d├┤kladn├ęho pl├ínovania m├┤┼żu v├Żhercovia pr├şs┼ą o cel├Ż svoj neo─Źak├ívan├Ż zisk. N├ísledkom toho s├║ potom ─Źasto n├║ten├ş vyhl├ísi┼ą osobn├Ż bankrot u┼ż nieko─żko rokov po tom, ako si uplatnili n├írok na v├Żhru.

  • Spl├ítkov├Ż pr├şstup nevylu─Źuje mo┼żnos┼ą v├Żhercu ur├Żchli┼ą pr├şstup ku v┼íetk├Żm bud├║cim spl├ítkam (alebo ich ─Źasti). V├ş┼ąaz m├í st├íle pr├şstup k t├Żmto bud├║cim spl├ítkam.
  • ─Äal┼íou d├┤le┼żitou v├Żhodou spl├ítkov├ęho kalend├íra oproti mo┼żnosti jednorazovej platby je, ┼że spl├ítkov├Ż kalend├ír zni┼żuje pravdepodobnos┼ą, ┼że sa k v├Żhre dostane ne┼żelan├í rodina, priatelia, veritelia alebo podvodn├şci.
Ako si da┼ą vyplati┼ą v├Żhru?
Ako si da┼ą vyplati┼ą v├Żhru?

Tak ─Źo je teda lep┼íie? – Jednor├ízov├í v├Żhra alebo v├Żhra na spl├ítky?

Mo┼żnos┼ą jednorazovej platby je atrakt├şvnej┼íia pre t├Żch, ktor├ş:

  • sa domnievaj├║, ┼że bud├║ce da┼łov├ę sadzby bud├║ vy┼í┼íie ako dnes;
  • veria, ┼że m├┤┼żu trvalo zarobi┼ą viac ako 5 % zo svojej ─Źistej v├Żhry;
  • s├║ star┼í├şmi hr├í─Źmi;
  • uprednost┼łuj├║ pr├şstup k ve─żkej sume pe┼łaz├ş v prvom roku a/alebo
  • veria, ┼że infl├ícia a v├Żnosy z invest├şci├ş bud├║ v bud├║cnosti vysok├ę.

Rozhodovanie o tom, ─Źi po┼żiada┼ą o v├Żplatu jednorazovej sumy alebo o mo┼żnos┼ą spl├ítok, si vy┼żaduje komplexn├║ anal├Żzu a z├ívis├ş od mnoh├Żch faktorov, ktor├ę ka┼żd├Ż v├Żherca zva┼żuje inak. Netreba zd├┤raz┼łova┼ą, ┼że ┼żivot v├Żhercov lot├ęrie sa po v├Żhre v lot├ęrii ve─żmi r├Żchlo komplikuje – preto potrebuj├║ dlhodob├ę odborn├ę poradenstvo. No najm├Ą najm├Ą v roku vyplatenia v├Żhry. Nedopus┼ą nespr├ívny ┼żivotn├Ż krok – ide predsa o ┼żivotn├Ż ├║der ┼í┼ąastia. Ak si z├ístancom pravideln├Żch mesa─Źn├Żch spl├ítok z v├Żhernej sumy, ur─Źite sk├║s nov├║ lot├ęriu Extra v├Żplata od Tiposu. Pravidl├í s├║ jednoduch├ę a sp├┤sob vypl├ícania v├Żhry ┼ąa ochr├íni pred osobn├Żch bankrotom alebo ti prilep┼í├ş k d├┤chodku.

Ak m├í┼í st├íle dilemu – ─Źo je lep┼íie – anuita alebo lump sum, pozri si stru─Źn├ę vysvetlenie v nasledovnom videu na pr├şklade Extra v├Żplaty:

Lot├ęrie a ich v├Żhern├ę sumy

Aktuálny jackpot
25 000 000  ÔéČ (V├Żnimo─Źne sa hr├í o vecn├ę ceny)
Aktuálny jackpot
5 000 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
1 007 904  ÔéČ
Aktuálny jackpot
1 005 584  ÔéČ
Aktuálny jackpot
480 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
72 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
17 605  ÔéČ
Z├íkaz hrania hazardn├Żch hier osob├ím mlad┼í├şm ako 18 rokov. Hazardn├ę hry predstavuj├║ riziko vysok├Żch finan─Źn├Żch str├ít. Nadmern├ę hranie prin├í┼ía so sebou aj mo┼żn├ę zdravotn├ę rizik├í.
P├í─Źil sa v├ím tento ─Źl├ínok

Autor obsahu

S├║visiace ─Źl├ínky

Pridaj komentár

Odoslan├şm s├║hlas├şte so spracovan├şm osobn├Żch ├║dajov .
Zatia─ż neboli pridan├ę ┼żiadne koment├íre.