Menu

Stru─Źn├Ż sprievodca lot├ęriov├Żmi jackpotmi

Sprievodca lot├ęriov├Żmi jackpotmi

Sprievodca lot├ęriov├Żmi jackpotmi

Zad├íva┼í heslo, klik├í┼í na tla─Źidlo prihl├ísenie a v tom. Gratulujeme, vyhrali ste jackpot! Ale ─Źo to ten jackpot vlastne je? ─îo je to rollover a ak├í je maxim├ílna v├Ż┼íka jackpotu? Ak├Ż je rozdiel medzi pevn├Żm a postupne rast├║cim jackpotom? Ak├ę a kde s├║ najvy┼í┼íie jackpoty? Pre─Źo sa u ka┼żdej lot├ęrie l├ş┼íia? To a e┼íte viac sa dozvie┼í v dne┼ínom ─Źl├ínku, ktor├Ż je ├║plne cel├Ż pr├íve o jackpotoch.

─îo je jackpot?

Asi len m├ílokto z n├ís nevie, ─Źo je to jackpot. Pod pojmom sa v odbornej terminol├│gii ozna─Źuje absol├║tna v├Żhra lot├ęrie, pr├şpadne inej hazadrnej hry. V pr├şpade lot├ęri├ş sa za absol├║tnu v├Żhru pova┼żuje v├Żhra prv├ęho poradia. Pre v├Żhru prv├ęho poradia, a teda v├Żhru jackpotu je potrebn├ę v r├ímci lot├ęri├ş nevyhnutn├ę splni┼ą ur─Źit├ę pravidl├í, ktor├ę si ur─Źuje samotn├í lot├ęria. Z├íkladn├Żm pravidlom je nutnos┼ą uh├ídnu┼ą v┼íetky vylosovan├ę ─Ź├şsla. ─Äal┼íie pravidl├í sa l├ş┼íia. Niektor├ę lot├ęrie si vy┼żaduj├║ vsadi┼ą napr├şklad jednej alebo viacer├Żch doplnkov├Żch hier, at─Ć.

Tabu─żka najv├Ą─Ź┼í├şch jackpotov na svete

Lot├ęria Miesto D├ítum V├Żhra v dol├íroch
Powerball Kalifornia, USA 7.11.2022 2,040 miliárd $
Mega Millions Florida, USA 8.8.2023 1,602 miliárd $
Powerball Tennesseee, USA 13.1.2016 1,586 miliárd $
Mega Millions Ju┼żn├í Karol├şna, USA 23.10.2018 1,537 mili├írd $
Mega Millions Maine, USA 13.1.2023 1,350 miliárd $
Mega Millions Illnois, USA 29.7.2022 1,337 miliárd $
Powerball Ju┼żn├í Karol├şna, USA 19.7.2023 1,080 mili├írd $
Mega Millions Wisconsin, USA 27.3.2019 1,050 miliárd $
Powerball Wisconsin, USA 27.3.2019 768 mili├│nov

V nasledovnom preh─żade mrkni na naj─Źastej┼íie vyh─żad├ívan├ę lot├ęrie a ich jackpoty:

Lot├ęrie a ich jackpoty

Aktuálny jackpot
25 000 000  ÔéČ (V├Żnimo─Źne sa hr├í o vecn├ę ceny)
Aktuálny jackpot
5 000 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
1 007 904  ÔéČ
Aktuálny jackpot
956 395  ÔéČ
Aktuálny jackpot
480 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
72 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
17 605  ÔéČ
Z├íkaz hrania hazardn├Żch hier osob├ím mlad┼í├şm ako 18 rokov. Hazardn├ę hry predstavuj├║ riziko vysok├Żch finan─Źn├Żch str├ít. Nadmern├ę hranie prin├í┼ía so sebou aj mo┼żn├ę zdravotn├ę rizik├í.

Pevn├Ż jackpot verzus postupne rast├║ci jackpot

Postupne rast├║ci jackpot, takzvan├Ż progres├şvny jackpot, je v├Żhra, na ktor├║ „prispieva“ ─Źas┼ą pr├şjmov z uzatvoren├Żch st├ívok. T├íto ─Źas┼ą sa naz├Żva v├Żhern├í istina a uv├ídza sa v percent├ích. Rast├║cim sa tento druh jackpotu naz├Żva preto, ┼że v skuto─Źnosti naozaj rastie s ka┼żd├Żm ─Ćal┼í├şm losovan├şm. V ka┼żdom losovan├ş je zaisten├í ur─Źit├í minim├ílna v├Ż┼íka v├Żhry, ktor├í siaha do nieko─żko stoviek tis├şc, ale aj desiatok mili├│nov a zais┼ąuje hranicu, pod ktor├║ jackpot neklesne ani v momente v├Żhry.

Zostatok jackpotu (─Źoko─żvek nad t├║to hranicu) tvor├ş premenliv├í ─Źas┼ą, ktor├í sa odv├şja od toho, ─Źi jackpot niekto vyhral alebo nie. Ak jackpot nikto nevyhr├í, v ─Ćal┼íom ┼żrebovan├ş sa nav├Ż┼íi o dan├║ v├Żhern├║ istinu. T├í sa k jackpotu prip├ş┼íe. Niekedy jackpot presiahne vopred nastaven├║ horn├║ hranicu. Vtedy maj├║ lot├ęrie z├ílo┼żn├Ż pl├ín, ako s peniazmi nalo┼żi┼ą. U lot├ęrie Eurojackpot je t├íto hranica napr├şklad nastaven├í na 120 000 000 euro. Ak sa t├íto hranica prekro─Ź├ş, peniaze sa za─Źn├║ „prelieva┼ą“ do v├Żhry v druhom porad├ş.

Pevn├Ż jackpot je vyjadren├Ż prostredn├şctvom v├Żhern├Żch n├ísobkov. Tento typ jackpotu pon├║kaj├║ lot├ęrie, ktor├ę nemaj├║ pevn├║ cenu na vsaden├Ż st─║pec a maj├║ variabiln├Ż po─Źet vsaden├Żch ─Ź├şsiel. T├Żm, ┼że st├ívky s├║ ve─żmi r├┤znorod├ę a bolo by n├íro─Źn├ę vtesna┼ą ich do jednej v├Żhernej tabu─żky, namiesto pevn├Żch pravidiel a variabiln├Żch v├Żhier sa vyu┼ż├şvaj├║ variabiln├ę pravidl├í a pevn├ę v├Żhry.

Tabu─żku v├Żhier (v├Żhern├Żch n├ísobkov) mo┼żno vidie┼ą napr├şklad u ─Źeskej lot├ęrie ┼á┼ąastn├Żch 10. Ide o klasick├Ż pr├şklad pevn├ęho jackpotu. Vo v├Żhernej tabu─żke lot├ęrie ┼á┼ąastn├Żch 10 dosahuje jackpot n├ísobky 300 000├Ś. Tento n├ísobok znamen├í, ┼że ak uh├ídne┼í v┼íetky svoje vsaden├ę ─Ź├şsla (10 ─Ź├şsiel z 10) a podar├ş sa ti ÔÇ×vyhra┼ąÔÇť aj Kr├í─żovsk├ę ─Ź├şslo, tak sa cel├Ż tvoj vklad vyn├ísob├ş 300 000├Ś.

Vklad u tejto lot├ęrie m├┤┼że by┼ą v intervale od 10 K─Ź do 200 K─Ź. To v praxi znamen├í, ┼że m├┤┼że┼í vyhra┼ą od 3 000 000 K─Ź a┼ż po 60 000 000 K─Ź. V├Ż┼íku svojho jackpotu m├í┼í tak plne vo svojich ruk├ích. Nikdy sa to nezmen├ş. V┼żdy to bude 300 000-v├Ż n├ísobok akejko─żvek ─Źiastky, ktor├║ si vsad├ş┼í.

Ako ─Źasto padaj├║ jackpoty v loteri├ích?

Odpove─Ć je jednoduch├í: zaka┼żd├Żm, ak ich niekto vyhr├í. Ke─Ć┼że lot├ęrie s├║ r├┤zne, intervaly sa medzi v├Żhrami l├ş┼íia. Existuj├║ lot├ęrie, ktor├Żch jackpoty narastaj├║ cel├ę t├Ż┼żdne aj mesiace a┼ż do momentu „padnutia“. S├║ aj lot├ęrie, u ktor├Żch sa vrece s v├Żhrami jackpotov takmer nikdy nepretrhne.

To, ako ─Źasto padaj├║ jackpoty, z├íle┼ż├ş od pravdepodobnosti v├Żhry v jednotliv├Żch lot├ęri├ích. Pre pravdepodobnos┼ą je d├┤le┼żit├ę to, ko─żko ─Ź├şsiel z ko─żk├Żch sa losuje a ak├ę ─Ćal┼íie podmienky mo┼żn├║ v├Żhru ovplyv┼łuj├║. Ide napr├şklad o doplnkov├ę hry, at─Ć. O doplnkov├Żch hr├ích aj o pravdepodobnostiach v├Żhier si m├┤┼że┼í pre─Ź├şta┼ą v na┼íich predo┼íl├Żch ─Źl├ínkoch.

─îo ak jackpot nepadne?

Akon├íhle niekto jackpot vyhr├í, tak padne. Ak jackpot pri ┼żrebovan├ş nepadne, ozna─Źuje sa pojmem ÔÇ×rolloverÔÇť. Teda sa iba akokeby preval├ş alebo preleje napr├şklad do ─Ćal┼íieho t├Ż┼żd┼ła. To, ako dlho sa jackpot preva─żuje, zist├ş┼í v na┼íich ┼ítatistik├ích. Tie pre teba vediem pre ka┼żd├║ lot├ęriu. Na nasledovnom obr├ízku zist├ş┼í, ako sa k t├Żmto ├║dajom dostane┼í.

Ako si pozrie┼ą ┼ítatistiky v lot├ęri├ích?

Maxim├ílna v├Ż┼íka jackpotov

Vzh─żadom k tomu, ┼że pravdepodobnos┼ą v├Żhry lot├ęrie je v z├ívislosti na pravidl├ích danej hry v├Ą─Ź┼íinou vysok├í (┼íanca „ulovi┼ą“ si jackpot je n├şzka), tak ka┼żd├í lot├ęria s postupne rast├║cim jackpotom mus├ş ma┼ą pl├ín. Nie je toti┼ż mo┼żn├ę, aby jackpoty r├ístli neust├íle.

Aby sa t├Żmto situ├íci├ím predch├ídzalo, ka┼żd├í lot├ęria m├í ÔÇ×zastropovan├ŻÔÇť jackpot ÔÇô ur─Źen├║ ─Źiastku, ktor├í m├┤┼że v jackpote maxim├ílne by┼ą. V momente, ke─Ć jackpot t├║to ─Źiastku presiahne, ka┼żd├Ż z t├Żchto lot├ęri├ş m├í z├ílo┼żn├Ż pl├ín.

V Eurojackpote sa t├íto patov├í situ├ícia rie┼íi tak, ┼że po naakumulovan├ş jackpotu sa za─Źne ÔÇ×plni┼ąÔÇť i v├Żhra druh├ęho poradia. V in├Żch lot├ęri├ích „odober├║“ z jackpotu napr├şklad 5 000 ÔéČ a t├║to sumu rozdelia do 4-mili├│nov├Żch v├Żhier, ktor├ę sa rozd├ívaj├║ v priebehu dvadsa┼ą po sebe id├║cich losovan├ş. V pr├şpade Eurojackpotu sa u┼ż aj v tomto roku objavil jeho „stropn├Ż limit“.

P├í─Źil sa v├ím tento ─Źl├ínok

Autor obsahu

S├║visiace ─Źl├ínky

Pridaj komentár

Odoslan├şm s├║hlas├şte so spracovan├şm osobn├Żch ├║dajov .
Zatia─ż neboli pridan├ę ┼żiadne koment├íre.