Menu

Leg├ílne a rozpr├ívkovo zbohatol 14 x v lot├ęrii

Zbohatol v─Ćaka matematick├Żm schopnostiam

Zbohatol v─Ćaka matematick├Żm schopnostiam

┼átrn├ís┼ą kr├ít vyhra┼ą v lot├ęrii a e┼íte aj leg├ílne - tak to sa m├┤┼że podari┼ą iba skuto─Źn├ęmu g├ęniovi. T├Żm bol ┼átefan Mandel, ktor├Ż spojil svoje vedomosti zo ┼ítatistiky, matematiky a pravdepodobnosti a vyvinul geni├ílny koncept, v─Ćaka ktor├ęmu sa mu podarilo vyhra┼ą v lot├ęrii a┼ż 14 kr├ít. Ako je mo┼żn├ę, ┼że oby─Źajn├Ż ─Źlovek mal tak├ę vysok├ę IQ,, ┼że museli kv├┤li jeho opakovan├Żm v├Żhram v lot├ęrii zmeni┼ą pravidl├í?

Na 14-n├ísobn├║ v├Żhru v lot├ęrii mu sta─Źilo matematick├ę nadanie

Pravdepodobnos┼ą vysokej v├Żhry v lot├ęrii b├Żva zvy─Źajne nieko─żko mili├│nov ku jednej. Ekon├│m ┼átefan Mandel sa ale rozhodol vyu┼żi┼ą svoj matematick├Ż talent a ├şs┼ą ┼í┼ąastiu naproti. Pomocou matematick├Żch v├Żpo─Źtov a svojej ┼íikovnosti sa mu podarilo zbohatn├║┼ą rozpr├ívkovo a z├írove┼ł bez ak├Żchko─żvek n├íznakov neleg├ílnosti.

V┼íetko sa to za─Źalo Rumunsku, no vyvrcholilo vo Virg├şnii

P├şsal sa 15. febru├ír 1992 a v americkej Virg├şnii bola e┼íte st├íle zima. ─Żudia sedeli doma pred TV obrazovkami a s nap├Ąt├şm sledovali, ktor├ę biele lopti─Źky sa z osudia vykot├║─żaj├║ ako v├Żhern├ę. V├ş┼ąaznou kombin├íciou ─Ź├şsel boli ─Ź├şsla 8, 11, 13, 15, 19 a 20 (podobn├Ż ┼ít├Żl hry, ako ke─Ć hr├í┼í lot├ęriu Loto). Hr├í─Źi, ktor├ş nevyhrali sa vr├ítili k svojej p├┤vodnej pr├íci a na svoj bezcenn├Ż tiket ├║plne zabudli. A┼ż na jednu v├Żnimku. Bol ┼łou ┼átefan Mandel. V ten de┼ł sa mu podarilo vyhra┼ą rekordn├Ż jackpot v hodnote 27 mili├│nov dol├írov. A nielen to. K tomu e┼íte:

  • 6 druh├Żch najvy┼í┼í├şch cien,
  • 132 tret├şch najvy┼í┼í├şch cien a
  • 135 tis├şc drobn├Żch v├Żhier v hodnote ─Ćal┼í├şch 900 tis├şc dol├írov.

Tieto mega v├Żhry nenechali dlho ─Źaka┼ą ani t├şm z FBI a ┼í┼ąastn├ęho v├Żhercu za─Źali hne─Ć vy┼íetrova┼ą. Uk├ízalo sa v┼íak, ┼że s rozpr├ívkovou v├Żhrou, ktor├í ─Źin├ş v prepo─Źte spolu pribli┼żne 26 113 768 eur, nes├║viseli ┼żiadne nekal├ę a ani neleg├ílne praktiky.

Mandelova strat├ęgia

Mandelova strat├ęgia bola jasn├í: pod─ża z├íkonov matematiky a ┼ítatistiky plat├ş, ┼że ─Ź├şm viac r├┤znych ─Ź├şsel si ─Źlovek vsad├ş, t├Żm sa jeho ┼íancu na v├Żhru zvy┼íuje. Ak si hr├í─Ź zvol├ş ┼íes┼ą ─Ź├şsel v lot├ęri├ş, ktor├í m├í 49 lopti─Źiek, pravdepodobnos┼ą, ┼że sa z osudia vykot├║─ża v├Żhern├í lopti─Źka, je 1: 13 983 816. Ak si vyberie 15 ─Ź├şsel (to mimochodom v praxi znamen├í k├║pi┼ą si 5 005 tiketov), jeden pre ka┼żd├║ mo┼żn├║ kombin├íciu, jeho pravdepodobnos┼ą sa ihne─Ć zvy┼íuje na 1 ku 2 794. Tipov ako v lot├ęrii zbohatn├║┼ą je mnoho. No Mandel veril svojim schopnostiam. A podobne ako v pr├şpade zvy┼íovania ┼íance na v├Żhru v Lote, aj on si vybral ur─Źit├Żm sp├┤sobom syst├ęmov├Ż pr├şstup.

Algoritmus, ktor├Ż mu pomohol tipova┼ą menej a ├║spe┼ínej┼íie

Mandel sa pilne venoval nieko─żko rokov ┼ít├║diom te├│rie matematika Leonarda Fibonacciho, kter├Ż sa zaoberal pravdepodobnos┼ąou. Na z├íklade toho vytvoril sofistikovan├Ż algoritmus, ktor├Ż mu pom├íhal vybera┼ą ─Ź├şsla tak, aby namiesto 5 005 kombin├íci├ş natipoval s podobn├Żm v├Żsledkom iba 569. Tikety si potom u┼ż iba vytla─Źil. V tej dobe to bola be┼żn├í prax. Mandel prehovoril ─Ćal┼í├şch 4 kamar├ítov, ktor├ş mu pomohli tento pl├ín uskuto─Źni┼ą aj v praxi. Spo─Ź├ştali si, ┼że pravdepodobnos┼ą vyhra┼ą hlavn├║ cenu je 1 ku 10. S v├Żhrou men┼í├şch s├║m si boli ├║plne ist├ş… a nakoniec sa im podarilo trafi┼ą jackpot.

Viac o ich neuverite─żnom pl├íne si m├┤┼że┼í pozrie┼ą v nasledovnom videu:

Gener├ítor ─Ź├şsiel Lota

Chcem vygenerova┼ą st─║pce
st─║pec
?
?
?
?
?
?

V Austrálii svoj plán ešte vylepšil

Akon├íhle vyhral Mandel jackpot, odi┼íiel z rodn├ęho Rumunska najprv do Eur├│py a potom do Austr├ílie. Tam pokra─Źoval v tom, ─Źo v rodnej vlasti za─Źal. Svoj pl├ín v┼íak neust├íle vylep┼íoval a pri┼íiel na to, ┼że hlavn├í cena niektor├Żch miestnych lot├ęri├ş niekedy aj trikr├ít prevy┼íovala hodnotu, ktor├║ by st├ílo ka┼żdou mo┼żn├║ kombin├íciu l├şstkov k├║pi┼ą.

Po─Źas nieko─żk├Żch rokov sa podarilo Mandelovi presved─Źi┼ą stovky investorov na investovanie do PC techniky. PC technika mu pom├íhala v tom, aby nemusel ru─Źne vypisova┼ą mili├│ny kombin├íci├ş ─Ź├şsel, ─Źo nie je efekt├şvne. A okrem toho, jedin├í chyba by mohla zmari┼ą cel├ę mesiace jeho pr├íce.

Za 18 rokov sa mu podaril neuverite─żn├Ż k├║sok – vyhra┼ą v 12 lot├ęri├ích po celej Austr├ílii. T├Żm, ┼że sa jeho v├Żhry opakovali, austr├ílske st├ívkov├ę spolo─Źnosti museli zmeni┼ą pravidl├í v lot├ęri├ích.

Lot├ęriov├ę tipy na ─Źarovanie s pravdepodobnos┼ąami

Aktuálny jackpot
25 000 000  ÔéČ (V├Żnimo─Źne sa hr├í o vecn├ę ceny)
Aktuálny jackpot
5 000 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
1 007 904  ÔéČ
Aktuálny jackpot
1 005 584  ÔéČ
Aktuálny jackpot
480 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
72 000  ÔéČ
Aktuálny jackpot
17 605  ÔéČ
Z├íkaz hrania hazardn├Żch hier osob├ím mlad┼í├şm ako 18 rokov. Hazardn├ę hry predstavuj├║ riziko vysok├Żch finan─Źn├Żch str├ít. Nadmern├ę hranie prin├í┼ía so sebou aj mo┼żn├ę zdravotn├ę rizik├í.
P├í─Źil sa v├ím tento ─Źl├ínok

Autor obsahu

S├║visiace ─Źl├ínky

Pridaj komentár

Odoslan├şm s├║hlas├şte so spracovan├şm osobn├Żch ├║dajov .
Zatia─ż neboli pridan├ę ┼żiadne koment├íre.